Menu

Londyn: Most Hammersmith "może runąć do Tamizy"

Londyn: Most Hammersmith "może runąć do Tamizy"
Wiele wskazuje na to, że londyńczycy nie skorzystają z mostu jeszcze przez długi czas. (Fot. Getty Images)
Most Hammersmith w zachodnim Londynie objęto w ubiegłym tygodniu 'bursztynowym alarmem', ponieważ wyjątkowo wysokie temperatury zwiększały ryzyko zapadnięcia się konstrukcji do Tamizy - informuje Standard.co.uk.
Reklama

Na niszczejącej 133-letniej żeliwnej konstrukcji zamontowano termometry, a stalowe łańcuchy podtrzymujące konstrukcję - były chłodzone wodą. Inżynierowie ostrzegli, że jeśli łańcuchy osiągną 22,5 st. Celsjusza, zostanie ogłoszony najwyższy "czerwony alarm".

W kwietniu ub. roku most został zamknięty dla pojazdów, a w zeszłym miesiącu - dla pieszych i rowerzystów. Taka decyzja zapadła po tym, jak "niebezpieczne mikropęknięcia" rozszerzyły się po letniej fali upałów.

Obecnie piesi i rowerzyści muszą korzystać z najbliższej przeprawy, która znajduje się 3 kilometry dalej, przy moście Barnes.

Nie wiadomo, kiedy most wróci do użytku. W związku z tym radni gminy Hammersmith and Fulham rozważają tymczasowe rozwiązania, m.in. przeprawę promową, a także tymczasowy most dla pieszych. Ta ostatnia opcja kosztowałby 27,3 miliona funtów, a jej budowa zajęłaby dziewięć miesięcy.

Kluczową kwestią jest jednak to, kto poniesie rachunek za naprawę konstrukcji. Rada Hammersmith and Fulham - właściciel mostu, a także Transport for London, twierdzą, że ich na to nie stać.

W minionym tygodniu okazało się, że koszt pełnego przywrócenia Hammersmith Bridge do ponownego użytkowania przez samochody i autobusy może wynieść nawet 163 mln funtów. Z kolei "poprawki", które umożliwiłyby jego otwarcie tylko dla rowerzystów i pieszych, kosztowałyby 46 milionów funtów.

Czytaj więcej:

Co dalej z mostem łączącym Szkocję z Irlandią Północną?

Londyn: Most Hammersmith całkowicie zamknięty "do odwołania"

London Bridge ponownie otwarty, ale z pewnymi ograniczeniami

  Komentarze
  • Prawda o h&f council
   22 września, 09:06

   Ciekawe ile już kosztowały badania, które bagatela trwają półtora roku, żeby stwierdzić ze most nadaje się tylko do rozbiórki? Zapewne połowę kosztów nowego mostu dla samochodów.
   Council h&f jest na tyle perfidny że kasę łupią na wszystkim, żółte kratki, 20mph, teraz pozamykali całe ulice dla trade, to jest jedyny council co chyba nie uznaje zednych odwołań za mandaty i jest na tyle bezczelny że teraz jeszcze mówi że nie ma hajsu na remont zabytkowego mostu. To jest kpina. No tak ale jak się utrzymuje jeden z najwyższych socjali w Londynie to brakuje kaski na podstawowe rzeczy dla nas. Zenada

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama