Menu

Londyn: Miejsca, które zmienią się nie do poznania w ciągu 15 lat

Londyn: Miejsca, które zmienią się nie do poznania w ciągu 15 lat
W których częściach brytyjskiej stolicy zajdą najbardziej radykalne zmiany? (Fot. Getty Images)
Raport forum branżowego New London Architecture (NLA) identyfikuje obszary z dużymi planami inwestycyjnymi na następne 15 lat i wskazuje strefy, w których spodziewane są największe zmiany. Które dzielnice należy zatem obserwować w 2035 roku?
Reklama

Thamesmead w południowo-wschodnim Londynie

Thamesmead to usiana jeziorami i poprzecinana kanałami spokojna dzielnica mieszkaniowa o zabudowie pochodzącej w przeważającej części z XX wieku. 

Jednak 30-letni plan inwestycyjny zakłada przekształcenie tego obszaru w zrównoważoną część brytyjskiej stolicy, z której - gdy Crossrail dotrze do pobliskiego Abbey Wood - będzie można dotrzeć do West Endu w zaledwie 20 minut.

Spółdzielnia mieszkaniowa Peabody ma dostarczyć 8 000 nowych domów i 4 000 miejsc pracy, jednocześnie poprawiając dostęp do 5-kilometrowego odcinka brzegu rzeki, sześciu jezior, trzech rezerwatów przyrody i 350 akrów otwartej przestrzeni.

Barking we wschodnim Londynie

Projekt "Barking Riverside", nazywany Barceloną nad Tamizą, zakłada wykorzystanie naturalnych zasobów dzielnicy do stworzenia tętniącego życiem nabrzeża.

Powstanie tam m.in. nowa stacja Overground oraz pirs (portowa budowla hydrotechniczna w postaci sztucznego półwyspu wysuniętego w głąb wody - przyp. red.), gdzie będą zatrzymywać się operatorzy i właściciele łodzi.

Liczący ponad 400 akrów trakt przemysłowy, na którym znajduje się była elektrownia, ma zyskać nowy blask głównie dzięki wykorzystaniu niegdyś zanieczyszczonej rzeki w celach rekreacyjnych i edukacyjnych.

Co więcej, do użytku zostanie tam oddanych ok. 10 tys. nowych mieszkań i domów, a ich ceny mają zaczynać się od £285 tys.

Royal Docks we wschodnim Londynie

Obszar posiada już kolejkę Docklands Light Railway, kolejkę linową Emirates Air Line i lotnisko London City - ale stacja Crossrail w Custom House podłączy Royal Docks do sieci transportowej stolicy.

W planach jest również otwarcie pierwszej od XIX wieku dużej stoczni w Londynie, nowej dzielnicy biznesowej, a także budowa prawie 25 000 nowych domów.

Old Oak i Park Royal w zachodnim Londynie

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest renowacja Old Oak Common i Park Royal za 26 miliardów funtów. 160-akrowe nieużytki w Acton zostaną ożywione przez nowy superhub o wartości 1 miliarda funtów - jedyny węzeł HS2 i Crossrail - oraz główną ulicę łączącą stację z kampusem Imperial College o wartości 3 miliardów funtów.

To nowe mikromiasteczko zjednoczy obszar, w którym mieszka już 4 tys. osób i mieści się 2 tys. firm, które zatrudniają w sumie 43 tys. pracowników. 

Brent Cross w północnym Londynie 

Nowa stacja Thameslink w Brent Cross ma być uruchomiona do 2022 r. Dzięki niej, podróż do King's Cross zajmie tylko 15 minut.

Co więcej, dzielnica właśnie otrzymała pożyczkę w wysokości 148 milionów funtów od Homes England. Ogromne środki pozwolą na przyspieszenie budowy i oddanie do użytku 6 700 nowych domów.

W planach jest również rewitalizacja centrum handlowego, które jest obecnie główną atrakcją okolicy. Powstaną tam nowe restauracje, kina i hotel.

Czytaj więcej:

Koronawirus wstrzymuje budowy w UK. Ale nie wszystkie

Crossrail znów opóźniony. Tym razem przez koronawirusa

Londyn: Tegoroczne święta bez Winter Wonderland

London Bridge ponownie otwarty, ale z pewnymi ograniczeniami

Londyn: W tym roku powitanie Nowego Roku bez pokazu fajerwerków

  Komentarze
  • Jan niezbedny
   19 września, 23:29

   Jestem juz w Londynie ponad 15 lat i to w 2020 londyn jest juz nie do poznania

  • Złotówa
   19 września, 23:44

   W planach nie brano pod uwage nieudanego brexitu, upadku funta i braku inwestycji spowodowanej utraty zaufania po złamaniu prawa miedzynarodowego

  • Yogi
   20 września, 01:55

   To juz widze jak nasi bracia z azji zacieraja rece na darmowe mieszkanie

  • Obserwator
   20 września, 02:08

   Jakie domy? To będą drogie i ciasne klitki o metrażu powiększonej kawalerki z samą balustradą bez balkonu. Jedyny plus jest taki, że na starcie nie będą jeszcze zagrzybiałe.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama