Menu

Londyn: Międzynarodowa konferencja o życiu i twórczości Kazimierza Wierzyńskiego

Londyn: Międzynarodowa konferencja o życiu i twórczości Kazimierza Wierzyńskiego
Polski poeta, prozaik, eseista - Kazimierz Wierzyński w 1928 roku. (Fot. Wikipedia)
'Wierność sumieniu - Sens ponad klęską' to tytuł mającej odbyć się wkrótce w Londynie międzynarodowej konferencji zorganizowanej w 50. rocznicę śmierci poety Kazimierza Wierzyńskiego.
Reklama

Z okazji przypadającej 13 lutego 1969 roku 50. rocznicy śmierci Kazimierza Wierzyńskiego Instytut Kultury Europejskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie (IKE PUNO) oraz Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (IBL PAN) organizują międzynarodową konferencję poświęconą życiu i twórczości poety, która odbędzie się 16 lutego 2019 roku w Sali Malinowej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Londynie.

Kazimierz Wierzyński, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku, związany z polską emigracją niepodległościową, ostatnie lata życia spędził w Londynie, tu zmarł i tu w Bibliotece Polskiej POSK znajduje się jego archiwalna spuścizna.

Poeta Kazimierz Wierzyński.(Fot. Internetowy Polski Słownik Biograficzny)

Celem konferencji jest ukazanie miejsca Kazimierza Wierzyńskiego w polskiej kulturze i literaturze w kraju i poza jego granicami oraz podsumowanie stanu badań nad jego życiem i twórczością z perspektywy półwiecza od jego śmierci.

Wśród planowanych 16 referatów znajdą się prace dotyczące całokształtu twórczości literackiej Wierzyńskiego (m.in. poetyki jego wierszy, procesu twórczego, dawnych i przyszłych edycji jego utworów, a także przekładów na język angielski). Inne będą omawiały korespondencję poety, jego przyjaźnie z ludźmi literatury i sztuki, tak wśród Polaków jak i cudzoziemców, oraz podejmą analizę wybranych utworów i ich literackich motywów.

W zamierzeniu organizatorów konferencja stanie się wydarzeniem ważnym zarówno dla świata akademickiego, jak i dla społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii. Towarzyszyć jej będzie okolicznościowa wystawa poświęcona Kazimierzowi Wierzyńskiemu, zorganizowana przez Bibliotekę Polską POSK z wykorzystaniem archiwum poety, zaś na zamknięcie konferencji – wieczór poetycki oparty na jego twórczości w wykonaniu Sceny Poetyckiej UK.

Więcej informacji o recitalu poetycko-muzycznym, opartym na poezji Kazimierza Wierzyńskiego, w dziale WYDARZENIA.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.02.2020
  GBP 5.149 złEUR 4.300 złUSD 3.962 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama