Menu

Londyn: Klub, w którym można zbudować sobie trumnę

Londyn: Klub, w którym można zbudować sobie trumnę
Inicjatywa narodziła się w Nowej Zelandii. (Fot. Facebook/Coffin Club North London)
Londyn będzie miał swój pierwszy 'Klub trumien'. Jego członkowie, popijając herbatę i swobodnie rozmawiając o śmierci, nauczą się m.in. dekorować miejsce wiecznego spoczynku - informuje Standard.co.uk.
Reklama

Coffin Club North London zostanie otwarty w dzielnicy Tottenham we wrześniu. W jego ofercie znajdą się warsztaty projektowania trumien. Będzie można też podyskutować, jak zamienić ponury pogrzeb w wesołą uroczystość.

Pomysł "pogrzebowej rewolucji" narodził się w 2010 roku w Nowej Zelandii w domu byłej pielęgniarki Katie Williams. Kobieta, która pracowała głównie w hospicjach, czuła, że szczęście ludzi nie ma odzwierciedlenia w ich pogrzebach. Dlatego założyła w swoim garażu Kiwi Coffin Club, do którego zapraszała ludzi na poranną herbatę, lunch i sesje budowy trumien.

W klubie dyskusje o śmierci będą toczyć się przy herbacie i ciastkach. (Fot. Facebook/Coffin Club North London)

Nietypowa inicjatywa wzbudziła zainteresowanie w innych nowozelandzkim miastach, a następnie - za granicą. Pierwszy oddział w Wielkiej Brytanii został otwarty w 2017 r. w nadmorskiej miejscowości Hastings.

Od tego czasu Anglia ma już kilkanaście takich klubów, a kolejne są w przygotowaniu - w tym pierwszy w Londynie. Założycielką Coffin Club North London jest 57-letnia Jane Morgan, która przez lata pracowała jako organizator świeckich pogrzebów. 

Dlaczego kobieta postanowiła otworzyć oddział "trumiennego klubu"? "W Tottenham, gdzie mieszkam, wielu ludzi martwi się, że nie będzie stać ich na pogrzeb" - tłumaczy Morgan, cytowana przez Standard.co.uk.

Każdy będzie mógł udekorować trumnę według własnego uznania. (Fot. Facebook/Coffin Club North London)

"Ubóstwo pogrzebowe stało się poważnym problemem społecznym, ale ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy, że mogą robić rzeczy po swojemu. Nie musisz płacić setek funtów za trumnę i pochówek na cmentarzu, nie musisz wcale organizować pogrzebu w kościele. Możesz urządzić ceremonię za darmo w ogrodzie i samodzielnie zbudować trumnę. Nie masz obowiązku robienia niczego, na co cię nie stać" - zaznacza założycielka Coffin Club North London.

Jane Morgan wyjaśnia, że działalność klubu to coś więcej niż tylko kupowanie i dekorowanie trumien. "Co ważniejsze, będziemy oferować wykłady i sesje prelegentów, aby pomóc ludziom w poruszaniu się po temacie śmierci, który może wydawać się bardzo trudny" - podsumowuje.

  Komentarze
  • Andrzej j
   14 sierpnia 2019, 12:27

   Emeryci szykuja sie na twardy wyjacie z UE.

  • Czytelnik anonimowy
   14 sierpnia 2019, 13:31

   Kup trumnę a eutanazje zrobimy ci gratis.Debile po prostu debile!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama