Menu

Londyn: Coraz więcej aresztowań podczas protestów w sprawie klimatu

Londyn: Coraz więcej aresztowań podczas protestów w sprawie klimatu
Ulice centralnego Londynu były dzisiaj rano zablokowane przez protestujących. (Fot. Getty Images)
Brytyjska policja aresztowała dzisiaj rano w Londynie 21 osób, które blokowały drogi i budynki rządowe w ramach rozpoczynającej się dwutygodniowej kampanii zwracającej uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. 'Według stanu na godzinę 12:30 przeprowadzono już 135 zatrzymań' - napisała na Twitterze policja.
Reklama

Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion, która nawołuje do pilnych działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych, planują protestować przez dwa tygodnie w ok. 60 miastach na świecie, oprócz Londynu także m.in. w Berlinie, Nowym Jorku i Sydney.

Jak zapowiadają, demonstracje w brytyjskiej stolicy będą pięć razy liczniejsze niż te, które miały miejsce w kwietniu. Spodziewają się oni, że w ciągu dwóch tygodni protestów w Londynie weźmie w nich udział ok. 30 tys. osób.

Niektórzy aktywiści zabarykadowali się w samochodach. (Fot. Getty Images)

W Londynie działacze, zamykając się w samochodach, zablokowali most i kilka ulic w dzielnicy Westminster, gdzie mieszczą się budynki rządowe. Z kolei przed siedzibą ministerstwa obrony odbyła się pikieta.

W ciągu dnia planowane są podobne blokady w pobliżu siedziby parlamentu i na Trafalgar Square, jak również siedząca manifestacja na lotnisku London City.

W Australii i Nowej Zelandii, gdzie z racji różnicy czasu zaczęły się one najwcześniej, zatrzymano już kilkadziesiąt osób.

Protesty trwają też w Sydney. (Fot. Getty Images)

Kwietniowe protesty Extinction Rebellion w Londynie trwały przez 11 dni. W ich czasie aresztowano ponad 1 000 osób, z czego 850 postawiono różne zarzuty naruszania porządku publicznego, a dotychczas 250 z nich uznano za winne.

W zeszłym tygodniu londyńska policja poinformowała o zmobilizowaniu tysięcy dodatkowych funkcjonariuszy w związku z protestami i zapowiedziała, że każdy, kto złamie prawo, nawet podczas pokojowych demonstracji, musi się liczyć z aresztowaniem.

Czytaj więcej:

Aktywiści z Extinction Rebellion zablokowali drogi w największych miastach w UK

Extinction Rebellion planuje blokadę portu w Dover

Najbardziej i najmniej "ekologiczne" lokalne urzędy w UK

Obrońcy klimatu oblali "sztuczną krwią" budynek ministerstwa skarbu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama