Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Od dziś w ambasadzie księga kondolencyjna pamięci Pawła Adamowicza

Londyn: Od dziś w ambasadzie księga kondolencyjna pamięci Pawła Adamowicza
Od dziś można wpisać się do księgi kondolencyjnej na terenie ambasady. (Fot. Kamil Arendt)
Ambasada RP w Londynie poinformowała, że w związku z zaczynającą się od jutra w Polsce żałobą narodową, na terenie placówki pojawiła się możliwość wpisania do księgi kondolencyjnej ku pamięci Pawła Adamowicza. Jednocześnie odniesiono się do zarzutów związanych z wezwaniem policji podczas czuwania po jego śmierci.
Reklama
Reklama

"W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, dni 18 i 19 stycznia zostały ogłoszone dniami żałoby narodowej" - przypomniała polska ambasada w opublikowanym oświadczeniu.

W związku z tym, na terenie ambasady pojawiła się księga kondolencyjna. Wpisać się do niej można w następujących terminach:

  • Czwartek, 17 stycznia, godz. 15:00-20:00
  • Piątek, 18 stycznia, godz. 09:00-11:00, 15:30-17:30
  • Sobota, 19 stycznia, 12:00-18:00

Ambasada przypomina, że przed wejściem na teren placówki przeprowadzana będzie kontrola bezpieczeństwa. Każdy chętny do wpisania się do księgi musi posiadać przy sobie dokument tożsamości.

Księga kondolencyjna pojawi się również w holu Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego - dziś od 16:00 i jutro cały dzień.

Oddzielną inicjatywą jest Obywatelska Księga Kondolencyjna "Londyńczycy Gdańszczanom", do której będzie można się wpisać jutro od 11:00 do 13:00 w Klubie Orła Białego, a także od 16:00 do 19:00 pod budynkiem City Hall.

Polska placówka dyplomatyczna w brytyjskiej stolicy odniosła się do krytyki związanej z wezwaniem policji podczas czuwania pod ambasadą po śmierci gdańskiego prezydenta. Dyplomatów oskarżono o działania inspirujące policję do nakazu usunięcia kwiatów, zniczy i zdjęcia Pawła Adamowicza.

Pracownicy ambasady stanowczo odrzucili zarzuty i przekazali oświadczenie Met Police, które potwierdziło, że policjanci nie pojawili się na miejscu na prośbę polskiej placówki.

"W poniedziałek 14 stycznia oficerowie Metropolitan Parliamentary and Diplomatic Protection Command zjawili się pod budynkiem Ambasady RP w Londynie na Portland Place, gdzie odbywało się czuwanie. Standardowo policja jest powiadamiana o planowanych publicznych zebraniach przy ambasadach. Ambasada nie wnioskowała o obecność policji na tym czuwaniu, ale zgodnie ze standardową praktyką policja wprowadziła odpowiedni plan działania. W tym przypadku do ambasady wysłano kilku oficerów. Policja nie została poproszona przez ambasadę o usunięcie plakietek – przestrzegała jedynie standardowego protokołu operacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa ambasady, prosząc o usunięcie plakatów z balustrady ambasady. Oficerowie nie prosili zgromadzonych o opuszczenie miejsca wydarzenia" - wyjaśnili przedstawiciele Metropolitan Police w informacji przesłanej do mediów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.06.2024
    GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama