Londyn: Muzeum Historii Naturalnej udostępnia nowe atrakcje

Dinozaur o imieniu Fern został zaprezentowany po raz pierwszy w miniony wtorek. Jeżeli wydaje się, że wygląda znajomo, to dlatego, że jest to nowy, ogromny odlew z brązu uwielbianego przez wszystkich diplodoka Dippy'ego z Muzeum Historii Naturalnej.
Oryginalny szkielet o długości ponad 25 metrów, oglądany przez pokolenia uczniów, rozpoczął w zeszłym roku trzyletnią rezydencję w Coventry i zastąpiono go w muzeum szkieletem płetwala błękitnego.
Jego nowa wersja z brązu otrzymała imię nadane przez miejscowych uczniów i została umieszczona w samym sercu ogrodów muzeum, które zostaną oddane do użytku w czwartek (18 lipca).
A new dinosaur has arrived at the Natural History Museum ð¦ pic.twitter.com/GIDOB5qPNo
— London On The Inside (@LondONtheinside) July 16, 2024
Na terenie o powierzchni pięciu akrów utworzono obecnie dwie nowe galerie na świeżym powietrzu - Ogród Odkrywania Natury i Ogród Ewolucji - natomiast Ogród Dzikiej Przyrody został rozszerzony, aby lepiej zapewnić lepsze warunki dla występujących tam zwierząt i roślin.
Oprócz tego w ogrodzie znajduje się 26 różnych skał pochodzących sprzed trzech miliardów lat, w tym duża płyta z gnejsu Lewisian - najstarszej skały w Wielkiej Brytanii - ze szkockiej wyspy Barra, która obecnie stanowi część wejścia do ogrodu od strony stacji metra South Kensington.
Ideą Ogrodu Ewolucji jest przedstawienie historii Ziemi na przestrzeni 2,7 miliarda lat i różnych epok geologicznych, a dinozaur Fern odgrywa w nim główną rolę obok drugiego dinozaura z brązu. Natomiast Ogród Odkrywania Natury posiada ścieżkę prowadzącą między stawami, które są siedliskiem żab, traszek, ważek i kaczek mandarynek.
Little and large show: Natural History Museum displays new dinosaurs#NaturalHistoryMuseum #BronzeDinosaurhttps://t.co/vQVHt0629N
— Wesley Austin (@WesleyA90176624) July 16, 2024
Przekształcony obiekt będzie również funkcjonował jako żywe laboratorium pozwalające naukowcom obserwować dziką przyrodę i zbierać próbki z tamtejszych ogrodów.
Z kolei system 25 czujników badawczych będzie również rejestrował dane dotyczące środowiska i dźwięków - od podwodnych nagrań w stawie i odgłosów bzyczenia skrzydeł owadów po ptasie śpiewy i odgłosy ruchu ulicznego - co pomoże lepiej rozumieć, jak zmienia się miejska przyroda i co można zrobić, aby wspierać jej odbudowę.
Muzeum, które zostało otwarte w 1881 roku, odnotowało swój najlepszy rok w historii w 2023 roku, kiedy to odwiedziło je 5,68 miliona osób.
Czytaj więcej:
Londyńskie muzea latem: Od Michała Anioła do Yoko Ono