Menu

Londyn: Muzeum Historii Naturalnej udostępnia nowe atrakcje

Londyn: Muzeum Historii Naturalnej udostępnia nowe atrakcje
Muzeum Historii Naturalnej zaprezentowało dinozaura Ferna zamieszkującego jego nowe ogrody. (Fot. The Trustees of the Natural History Museum, London)
Już dzisiaj otwarte zostaną nowe ogrody Muzeum Historii Naturalnej z nowym dinozaurem z brązu, stojącym na honorowym miejscu. Tego lata odwiedzający będą mogli zwiedzać, odpoczywać i obcować z miejską przyrodą na bezpłatnej zielonej przestrzeni w samym sercu Londynu - donoszą lokalne media.

Dinozaur o imieniu Fern został zaprezentowany po raz pierwszy w miniony wtorek. Jeżeli wydaje się, że wygląda znajomo, to dlatego, że jest to nowy, ogromny odlew z brązu uwielbianego przez wszystkich diplodoka Dippy'ego z Muzeum Historii Naturalnej.

Oryginalny szkielet o długości ponad 25 metrów, oglądany przez pokolenia uczniów, rozpoczął w zeszłym roku trzyletnią rezydencję w Coventry i zastąpiono go w muzeum szkieletem płetwala błękitnego.

Jego nowa wersja z brązu otrzymała imię nadane przez miejscowych uczniów i została umieszczona w samym sercu ogrodów muzeum, które zostaną oddane do użytku w czwartek (18 lipca).

Na terenie o powierzchni pięciu akrów utworzono obecnie dwie nowe galerie na świeżym powietrzu - Ogród Odkrywania Natury i Ogród Ewolucji - natomiast Ogród Dzikiej Przyrody został rozszerzony, aby lepiej zapewnić lepsze warunki dla występujących tam zwierząt i roślin.

Oprócz tego w ogrodzie znajduje się 26 różnych skał pochodzących sprzed trzech miliardów lat, w tym duża płyta z gnejsu Lewisian - najstarszej skały w Wielkiej Brytanii - ze szkockiej wyspy Barra, która obecnie stanowi część wejścia do ogrodu od strony stacji metra South Kensington.

Ideą Ogrodu Ewolucji jest przedstawienie historii Ziemi na przestrzeni 2,7 miliarda lat i różnych epok geologicznych, a dinozaur Fern odgrywa w nim główną rolę obok drugiego dinozaura z brązu. Natomiast Ogród Odkrywania Natury posiada ścieżkę prowadzącą między stawami, które są siedliskiem żab, traszek, ważek i kaczek mandarynek.

Przekształcony obiekt będzie również funkcjonował jako żywe laboratorium pozwalające naukowcom obserwować dziką przyrodę i zbierać próbki z tamtejszych ogrodów.

Z kolei system 25 czujników badawczych będzie również rejestrował dane dotyczące środowiska i dźwięków - od podwodnych nagrań w stawie i odgłosów bzyczenia skrzydeł owadów po ptasie śpiewy i odgłosy ruchu ulicznego - co pomoże lepiej rozumieć, jak zmienia się miejska przyroda i co można zrobić, aby wspierać jej odbudowę.

Muzeum, które zostało otwarte w 1881 roku, odnotowało swój najlepszy rok w historii w 2023 roku, kiedy to odwiedziło je 5,68 miliona osób.

Czytaj więcej:

Londyńskie muzea latem: Od Michała Anioła do Yoko Ono

    Kurs NBP z dnia 03.04.2025
    GBP 4.9962 złEUR 4.1791 złUSD 3.7968 złCHF 4.3827 zł

    Sport