Menu

Litwa i Norwegia wymieniły szpiegów z Rosją

Litwa i Norwegia wymieniły szpiegów z Rosją
63-letni norweski szpieg Frode Berg wrócił do rodzinnego kraju. (Fot. Getty Images)
Litwa i Norwegia dokonały wczoraj wymiany szpiegów z Rosją - poinformował szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis. Dwóch obywateli Rosji wymieniono na dwóch Litwinów i Norwega, skazanych w Rosji za szpiegostwo - przekazał.
Reklama

Wymianę przeprowadzono w południe czasu miejscowego na jednym z litewskich przejść granicznych.

Szef kontrwywiadu poinformował, że objęci wymianą Litwini to skazani w 2016 r. Jewgienij Mataitis i Aristidas Tamosaitis, a Norweg to skazany na 14 lat więzienia za szpiegostwo Frode Berg.

Premier Norwegii Erna Solberg poinformowała, że Berg został przekazany norweskim władzom na Litwie. "Cieszymy się, że Frode Berg wraca do domu, do Norwegii jako wolny człowiek. Chciałabym podziękować litewskim władzom za współpracę i działania podjęte na rzecz jego uwolnienia" - podkreśliła norweska premier w oświadczeniu. Władze litewskie przekazały, że Berg został przewieziony do ambasady Norwegii w Wilnie.

Berg, emerytowany funkcjonariusz norweskiej straży granicznej, został zatrzymany pod koniec 2017 roku, gdy otrzymywał dokumenty dotyczące rosyjskiej marynarki wojennej. Według prokuratury zbierał on informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych. Został oskarżony o współpracę z wywiadem norweskim i skazany na 14 lat więzienia. Berg potwierdził, że jeździł do Rosji na prośbę pracowników służb norweskich, pełniąc rolę kuriera, ale nie miał rozeznania, czym dokładnie się zajmował i jakie grożą mu konsekwencje.

Norweska premier Erna Solberg podziękowała litewskim władzom za współpracę. (Fot. Getty Images)

Media w Rosji i na Litwie od października spekulowały, że Rosja, Norwegia i Litwa przygotowują trójstronną wymianę osób skazanych za działalność szpiegowską. Berg powinien być wymieniony na obywatela rosyjskiego zatrzymanego w Norwegii o podobnym statusie, jednak takich osób nie ma, stąd w sprawę włączyła się Litwa, przygotowując prawną możliwość ułaskawienia skazanych Rosjan.

Wcześniej w piątek media na Litwie poinformowały, że prezydent tego kraju Gitanas Nauseda ułaskawił tego dnia dwóch obywateli rosyjskich - Nikołaja Filipczenkę i Siergieja Moisiejenkę, skazanych w 2017 r. za szpiegostwo. Według przedstawicieli władz w Wilnie Filipczenko pracował dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i próbował rekrutować ważnych litewskich urzędników. Został skazany na 10 lat więzienia i nie odwołał się od wyroku. Z kolei Moisiejenko został skazany na 10,5 roku więzienia za zwerbowanie litewskiego kapitana służącego w głównej bazie lotniczej w Szawlach na północy Litwy. Moisiejenko nie przyznał się do winy.

Nie wiadomo, czy w przypadku dwóch Rosjan objętych piątkową wymianą szpiegów chodzi o Filipczenkę i Moisiejenkę.

Czytaj więcej:

Szef brytyjskich sił zbrojnych: Rosja większym zagrożeniem niż ISIS

Szef MI6: Trwa wyścig technologiczny wywiadów

Po śmierci męża odkryła, że był brytyjskim szpiegiem

Szpiedzy z Twittera i Facebooka? Agencja wywiadu szuka kandydatów

Chiny werbują za granicą szpiegów przez sieć LinkedIn

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama