Menu

Lindsey Vonn uhonorowana Nagrodą Księżniczki Asturii

Lindsey Vonn uhonorowana Nagrodą Księżniczki Asturii
34-letnia Vonn to legenda narciarstwa alpejskiego. (Fot. Getty Images)
Utytułowana amerykańska alpejka Lindsey Vonn, która w tym roku zakończyła karierę, została uhonorowana Nagrodą Księżniczki Asturii za osiągnięcia w sporcie. W ubiegłym roku to prestiżowe wyróżnienie odebrał m.in. polski himalaista Krzysztof Wielicki.
Reklama

Kapituła nagrody poinformowała wczoraj o uhonorowaniu Vonn za to, że "swoją karierą wniosła niezwykły wkład do świata sportu".

Wyróżnienia przyznawane są w kilku dziedzinach, m.in. sztuce, komunikacji i działaniu na rzecz ludzkości, badań naukowych i techniki, zgody między narodami.

Przed dwoma laty nagrodę literacką otrzymał Adam Zagajewski. Wcześniej uhonorowano m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Ryszarda Kapuścińskiego. Wspólnie z Wielickim wyróżniono innego wybitnego himalaistę Włocha Reinholda Messnera, a w przeszłości laureatami byli tak znani sportowcy, jak Michael Schumacher, Carl Lewis czy Siergiej Bubka.

34-letnia Vonn to legenda narciarstwa alpejskiego - czterokrotnie zdobyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W dorobku ma siedem medali mistrzostw świata, w tym dwa złote, zdobyte w 2009 roku Val d'Isere w zjeździe i supergigancie. Czterokrotnie startowała w igrzyskach, ale na najwyższym stopniu olimpijskiego podium stała tylko raz - w 2010 roku w Vancouver była najszybsza w zjeździe. 82 razy wygrywała zawody Pucharu Świata.

W ostatnich latach prześladowały ją kontuzje, dlatego postanowiła zakończyć karierę po mistrzostwach świata, które w lutym odbyły się w Aare.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama