Menu

"Lancet": Igrzyska mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa

"Lancet": Igrzyska mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa
Czy odpowiedzialność za igrzyska olimpijskie w Tokio spadnie wyłącznie na Japonię? (Fot. Getty Images)
Brytyjskie czasopismo medyczne 'Lancet” wezwało do 'globalnych rozmów” na temat organizacji Igrzysk w Tokio w czasie pandemii Covid-19 i skrytykowało międzynarodowe organizacje ds. zdrowia za milczenie w tej sprawie – podała agencja Kyodo.
Reklama
Reklama

Niezabieranie głosu na ten temat przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne organizacje jest próbą "odbicia odpowiedzialności", ponieważ Igrzyska mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa w Japonii i innych krajach – ocenił "Lancet" w sobotnim artykule redakcyjnym.

Według autorów artykułu, niewymaganie szczepień przeciw Covid-19 i zgromadzenie w jednym miejscu ok. 15 tys. sportowców, a także wielu urzędników, członków ekip i dziennikarzy z całego świata może przyczynić się do powstania nowych ognisk choroby, gdy uczestnicy wrócą do swoich krajów.

"Pandemia Covid-19 i bezpieczeństwo w czasie Igrzysk dotyczą wszystkich krajów, tymczasem dyskusje ograniczały się w dużej mierze do MKOl i japońskiego rządu. Ryzyko związane z Igrzyskami oraz zarządzanie nim wymaga szerokiego nadzoru i zatwierdzenia" – ocenił "Lancet".

Do rozpoczęcia Igrzysk pozostał nieco ponad miesiąc, a w Tokio i dużej części Japonii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu opanowania czwartej fali pandemii. Japońscy eksperci wyrażali obawy związane z organizacją zawodów, a większość japońskiego społeczeństwa opowiada się za ich ponownym przełożeniem lub odwołaniem.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski i japoński rząd twierdzą, że są w stanie zapewnić wystarczające bezpieczeństwo Igrzysk przy pomocy reżimu sanitarnego. Twierdzenia te zakwestionował jednak niedawno japoński wirusolog doradzający rządowi w sprawie pandemii Hitoshi Oshitani, który ocenił, że "bezpieczne Igrzyska" są niemożliwe do zorganizowania.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   14 czerwca, 18:15

   Skończcie z tym już covid śmiech na sali

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama