Menu

Kwarantanna w UK "może być skrócona do 4 dni dzięki testom na lotnisku"

Kwarantanna w UK "może być skrócona do 4 dni dzięki testom na lotnisku"
Obowiązek dwutygodniowej izolacji spotkał się z ostrą krytyką m.in. ze strony przemysłu lotniczego. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii rozważa skrócenie okresu kwarantanny do zaledwie czterech dni, jeśli zostaną wprowadzone testy na lotniskach - donoszą brytyjskie media.
Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podróżni wracający do Wielkiej Brytanii z tzw. krajów wysokiego ryzyka, w tym z Polski, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Obowiązek dwutygodniowej izolacji spotkał się z ostrą krytyką m.in. ze strony przemysłu lotniczego, który domaga się od brytyjskiego rządu wprowadzenia systemu dwóch testów na lotniskach.

Pierwszy byłby wykonywany w porcie lotniczym, zaraz po przylocie z kraju wysokiego ryzyka. Następnie - pięć lub osiem dni później - podróżni zostaliby ponownie przebadani, a jeśli uzyskaliby wynik negatywny, mogliby wcześniej zakończyć samoizolację.

Brytyjskie media informują, że kwestia przeprowadzania testów na lotniskach jest już podobno rozważana przez Ministerstwo Transportu.

Jednak przedstawiciele resortu popierają tzw. niemiecki model, który wymaga od pasażerów poddania się testowi do 72 godzin przed lotem i okazania na lotnisku dokumentu potwierdzającego negatywny wynik badania na Covid-19.

Następnie podróżny i tak musiałby się poddać izolacji - przy czym piątego dnia po powrocie przechodziłby kolejny test, a w przypadku negatywnego wyniku, mógłby zakończyć kwarantannę.

Pasażerowie sami musieliby płacić za testy na koronawirusa, ale - według mediów - biura podróży planują uwzględniać ten koszt w cenach swoich wycieczek.

Rzecznik resortu transportu przekazał "The Guardian", że "trwają już prace z klinicystami i ekspertami ds. zdrowia nad praktycznymi aspektami stosowania testów w celu skrócenia okresu samoizolacji przybywających z zagranicy". "Minister transportu Grant Shapps wkrótce poda informacje w tej sprawie" - dodał przedstawiciel resortu.

Skreślanie przez brytyjski rząd - często z dnia na dzień - kolejnych państw z listy bezpiecznych krajów wywołało chaos, w wyniku którego podróżni w ostatniej chwili odwoływali wakacje lub robili wszystko, by wrócić do domu przed wprowadzeniem kwarantanny.

Czytaj więcej:

W UK nowe zasady kwarantanny. Wraca izolacja dla podróżnych z greckich wysp

EasyJet: Klienci stracili zaufanie do podróżowania

Szef Ryanair: Brytyjska kwarantanna to "bałagan"

Naukowcy zalecają skrócenie kwarantanny do 7 dni

UK przywraca 14-dniową kwarantannę dla podróżnych z kolejnych krajów

Irlandia wprowadza ograniczenia dla podróżnych z Polski

UK wprowadza przymusową kwarantannę dla przyjezdnych z Polski

  Komentarze
  • Janusz
   7 października 2020, 19:01

   Może ktoś mnie oświecić. Np. przylatuję z Polski, test negatywny, a i tak muszę się poddać kwarantannie. Czyli co ? Testy do kitu ? Po co drugi test po pięciu dniach ? To jakiś matrix, czy ja czegoś nie rozumiem ?

  • On I ona
   7 października 2020, 19:08

   Kwarantanne mozna spokojnie obejsc... wystarczy wykupic lot do Niemiec i wrocic z Niemiec. Pozniej transport do Polski juz we wlasnym zakresie...

  • Janusz
   7 października 2020, 19:54

   Komentarze, napisane w środę ok. 19 - ej, będą opublikowane w czwartek o 9 - ej rano. Brawo.

  • Piorun
   7 października 2020, 20:57

   oto chodziło od poczatku tego syfu zeby pobrac ludzi dna

  • XXX
   7 października 2020, 21:39

   Zaraz po wprowadzeniu szczepionki na Covid bez szczepionki nigdzie nie polecacie NWO się zbliża.

  • Ola
   8 października 2020, 09:42

   Przecież im chodzi o nasze DNA to będą je mieć. Ja już dostałam trzy listy żeby zrobić test do ich statystyk. Wszystko jasne.

  • Vistula
   8 października 2020, 10:57

   @Janusz, musisz mieć 2 negatywne wyniki testu. Takie jest zalecenie WHO

  • Sylwia
   8 października 2020, 11:02

   Hej on I ona, a podrozowaliscie z uk I do? Planuje polecieć do Polski za tydzień, też właśnie myślałam, żeby z Niemiec wracać, tylko zastanawiam się czy też do Niemiec leciec?
   Dzieki

  • Janusz
   8 października 2020, 19:20

   Vistula@ Dzieki za wyjaśnienie. Przyznasz jednak, że to zrobił się matrix.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama