Menu

"Kto w UE nie akceptuje kwot migrantów, powinien być surowo karany"

"Kto w UE nie akceptuje kwot migrantów, powinien być surowo karany"
Di Maio: "Włochy nie mogą i nie wezmą same na siebie problemu, który dotyczy całej UE". (Fot. Getty Images)
Kraj UE, który nie akceptuje relokacji migrantów, powinien być 'surowo karany' - ocenił wczoraj nowy szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Tak zareagował na krytykę ze strony władz Węgier, zarzucających Rzymowi 'niebezpieczne' postępowanie w sprawie migracji.
Reklama

W wydanym oświadczeniu szef współrządzącego we Włoszech Ruchu Pięciu Gwiazd odniósł się do słów węgierskiego ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto, który w telewizji skrytykował decyzję rządu Włoch o wpuszczeniu do portu na Lampedusie statku organizacji pozarządowej Ocean Viking z 82 migrantami na pokładzie. Trafią oni na mocy porozumienia do pięciu krajów UE - do Włoch, Niemiec, Francji, Portugalii i Luksemburga. Władze Węgier nie akceptują kwot relokacji.

Według Szijjarto, decyzja o przyjęciu statku jest "godna ubolewania" i "niebezpieczna", gdyż - w jego ocenie - do Europy znów będzie mogło dostać się nielegalnie wielu migrantów. "My to odrzucamy" – podkreślił Szijjarto, dodając, że Węgry nie zgodzą się na żadne kwoty i za wszelką cenę będą bronić swych granic.

Imigranci ze statku organizacji pozarządowej Ocean Viking. (Fot. Getty Images)

W reakcji na te słowa Di Maio ocenił, że opinia wyrażona przez węgierski rząd jest przykładem "instrumentalnego wykorzystania" kwestii migracji.

"Włochy od lat żyją w kryzysie wywołanym także i przede wszystkim przez obojętność niektórych europejskich partnerów, takich jak Węgry. Łatwo zachowywać się jak suwerenista wobec granic innych krajów" - dodał szef włoskiej dyplomacji. "Ten, kto nie akceptuje kwot migrantów, powinien zostać surowo ukarany. Włochy nie mogą i nie wezmą same na siebie problemu, który dotyczy całej UE" - podkreślił Di Maio.

W podobnie ostrym sporze z władzami Węgier, zwłaszcza z ministrem Szijjarto, był wcześniej rząd centrolewicowej włoskiej Partii Demokratycznej, która od początku września jest koalicjantem Ruchu Pięciu Gwiazd.

  Komentarze
  • Ja
   17 września 2019, 12:40

   Brawo Węgry

  • Syzt
   17 września 2019, 12:44

   To wszytko jest ustawic ne.Cala Afrykanczykom ma z walic sie do Europy a Ameryka bedzie miala pole do popisu :)Zatwardzialych patriotow ktorzy sie ostani zlikwiduja mala bombka I cala Panstwo ich .

  • Camaro
   17 września 2019, 12:52

   Trzeba było ich nie wpuszczać to byście nie mieli problemu. Nie będziemy się dzielić problemami, które wy komuchy celowo stwarzacie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama