Menu

Książka Benedykta XVI "manifestem na rzecz celibatu"

Książka Benedykta XVI "manifestem na rzecz celibatu"
Emerytowany papież nie pomija w książce trudów życia w celibacie. (Fot. Getty Images)
Manifestem na rzecz celibatu nazywają francuskie media książkę 'Z głębi naszych serc', której autorami są emerytowany papież Benedykt XVI i kardynał Robert Sarah. Publikacja ukaże się w środę w języku francuskim.
Reklama

Jean-Marie Guenois, specjalista od spraw religijnych "Le Figaro", podkreśla, że tylko jego redakcja zdobyła egzemplarz książki, który obszernie omawia. Inne francuskie media, poruszając ten temat, powołują się właśnie na "Le Figaro".

Inicjatywę emerytowanego papieża i kardynała media dosyć zgodnie nazywają "historyczną" i "wyjątkową", podkreślając autorytet Benedykta XVI jako teologa. Kardynała Saraha niektórzy z komentatorów określają jako "ultrakonserwatywnego".

Książka składa się z dwóch części - jedna jest pióra papieża, druga kardynała; obaj podpisali przedmowę i konkluzję rozprawy, zadedykowanej "księżom całego świata".

Kardynała Saraha (na zdj.) niektórzy z komentatorów określają jako "ultrakonserwatywnego". (Fot. Getty Images)

Papież Franciszek ma się w najbliższych tygodniach wypowiedzieć w sprawie ewentualnej ordynacji żonatych mężczyzn w Amazonii. Jesienny synod, na którym omawiano brak księży w tym regionie, zasugerował możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, tzw. viri probati, na księży na odległych terenach, gdzie brakuje kapłanów.

Guenois przypomina, że po rezygnacji z tronu Piotrowego w lutym 2013 r. Benedykt XVI najpierw długo zachowywał milczenie, a następnie wypowiedział się "w sposób dyskretny" w sprawach liturgii w 2017 roku i na wiosnę ubiegłego roku w kwestii pedofilii.

"To, co potępia dziś, ma całkiem inny wymiar"; emerytowany papież uważa, że jeśli "ruszy się" kwestię celibatu kapłańskiego, zagrożona będzie przyszłość Kościoła rzymskokatolickiego – pisze komentator "Le Figaro".

Guenois ocenia, że w książce nie ma śladu agresywności ani polemizowania z obecnym papieżem. Wręcz przeciwnie - podkreśla dziennikarz - autorzy przedstawiają się jako "dwaj biskupi po synowsku posłuszni papieżowi Franciszkowi", którzy "poszukują prawdy w duchu miłości i jedności Kościoła".

Media zastanawiają się, jak na stanowisko swego poprzednika zareaguje papież Franciszek. (Fot. Getty Images)

Emerytowany papież i kardynał nie pomijają trudów życia w celibacie. Trudy te nie są powodem, by rezygnować z celibatu - twierdzą, sprzeciwiając się tym, którzy wysuwają argument, że celibat nie jest dogmatem i że nadszedł czas, by księża znów mogli się żenić, szczególnie w kontekście kryzysu związanego z przypadkami molestowania seksualnego przez przedstawicieli stanu duchownego – streszcza dziennikarz rozumowanie autorów.

Obalając tezę, według której celibat został stosunkowo niedawno wprowadzony do dyscypliny kościelnej, emerytowany papież pokazuje, że celibat kapłański sięga korzeniami do Starego Testamentu, w którym kapłan ma pełnić służbę w bezgranicznym poświęceniu Bogu i wiernym.

Media zastanawiają się, jak na stanowisko swego poprzednika zareaguje papież Franciszek. "Jeśli odmówi wzięcia go pod uwagę, narazi się na ostry kryzys. Franciszek nigdy nie odpowiadał kardynałom, którzy publicznie wyrażali wątpliwości w sprawach konkluzji synodu o rodzinie czy rozwiedzionych, którzy ponownie weszli w związki małżeńskie. Czy może jednak zatrzasnąć drzwi przed emerytowanym papieżem?" - pyta autor redakcyjnego komentarza w "Le Figaro".

Czytaj więcej:

Watykan: Mija sześć lat od wyboru papieża Franciszka

Winny pedofilii były kardynał przekazywał pieniądze duchownym w Watykanie

  Komentarze
  • Klechahunter
   14 stycznia, 10:21

   Cała ta instytucja to ostoja zła...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama