Menu

Książę Harry został ojcem. Meghan urodziła syna

Książę Harry został ojcem. Meghan urodziła syna
Harry i Meghan zostali dzisiaj rodzicami. (Fot. Getty Images)
Księżna Sussex Meghan Markle urodziła syna - potwierdził Pałac Buckingham. Chłopiec waży 3,2 kilograma; zarówno on, jak i matka czują się dobrze - dodano.
Reklama

Książę Harry oznajmił, że wraz z Meghan są „absolutnie zachwyceni" i podziękował wszystkim za wsparcie podczas ciąży.

Meghan i dziecko czują się dobrze, a para książęca wciąż myśli o imieniu dla niemowlęcia, które przyszło na świat o godzinie 05:26. Bukmacherzy spodziewali się, że nowy członek rodziny królewskiej otrzyma imię Arthur, James lub Philip.

Pałac Buckingham poinformował, że dziecko ważyło 3,2 kg i że książę był obecny podczas narodzin.

Chłopczyk jest siódmy w kolejce do tronu, za księciem Walii, księciem Cambridge i jego dziećmi - księciem Jerzym, księżniczką Charlotte i księciem Ludwikiem - i księciem Harrym.

Mówiąc o narodzinach, Harry dodał, że dziecko było „trochę spóźnione" i że planuje kolejne wystąpienie publiczne za dwa dni, „aby wszyscy mogli zobaczyć chłopca".

„To było najbardziej niesamowite doświadczenie, jakie kiedykolwiek mogłem sobie wyobrazić" - podsumował książę.

Zgodnie z tradycją, jako pierwsi o jego narodzinach dowiedzieli się królowa Elżbieta II oraz jej mąż książę Filip, ojciec Harry'ego i następca tronu książę Karol oraz jego brat, książę William z księżną Kate.

Nowym rodzicom i dziecku, którzy przebywają w rezydencji pary w Frogmore Cottage w Windsorze, towarzyszy także matka księżnej Doria Ragland.

Na ulicach miasta zebrało się wielu sympatyków rodziny królewskiej, którzy świętowali ogłoszenie narodzin syna pary książęcej.

Noworodek nie będzie od razu księciem (powinien otrzymać ten tytuł dopiero po koronacji swojego dziadka Karola na króla), ale będzie hrabią Dumbarton - niższego z tytułów nadanych jego ojcu. Formalne nazwisko dziecka prawdopodobnie będzie brzmieć Mountbatten-Windsor; automatycznie otrzymało ono również podwójne obywatelstwo Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych (dzięki obywatelstwu Meghan).

Pierwsze gratulacje dla pary napłynęły ze strony brytyjskiej premier Theresy May, która życzyła im "wszystkiego najlepszego w tym radosnym okresie", a także lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, który wyraził nadzieję, że "wszyscy czują się dobrze".

Z kolei arcybiskup Canterbury Justin Welby, który w maju ub.r. udzielił Harry'emu i Meghan ślubu, napisał na Twitterze, że liczy na to, że "Bóg pobłogosławi nowej rodzinie miłością, zdrowiem i szczęściem".

Oczekuje się, że zdjęcie chłopca zostanie opublikowane w środę.

Dzieci urodzone w rodzinie królewskiej zazwyczaj są chrzczone w okolicach trzeciego miesiąca życia, co sugerowałoby, że dojdzie do tego w sierpniu lub wrześniu br. Ceremonia najprawdopodobniej odbędzie się w kaplicy św. Jerzego, gdzie odbył się też ślub pary. Na razie nie wiadomo, kto zostanie wybrany na rodziców chrzestnych chłopca.

W reakcji na informację o narodzinach "Baby Sussex" na niebiesko podświetlono słynną londyńską BT Tower, na której wyświetlono napis: "To chłopiec!". Wieczorem specjalnie podświetlone ma także być m.in. koło obserwacyjne London Eye.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama