Menu

Książę Filip pojawi się wirtualnie podczas rocznicy zwycięstwa nad Japonią

Książę Filip pojawi się wirtualnie podczas rocznicy zwycięstwa nad Japonią
Mąż Elżbiety II jest bardzo rzadko widywany od czasu wycofania się z życia publicznego. (Fot. Getty Images)
Mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, 99-letni książę Filip, który przed trzema laty wycofał się z życia publicznego, pojawi się - wirtualnie - w czasie obchodów 75. rocznicy zwycięstwa nad Japonią w II wojnie światowej - ogłosił wczoraj brytyjski rząd.
Reklama

Zdjęcie Filipa, który służył w brytyjskiej marynarce w czasie wojny i był na pokładzie niszczyciela HMS Whelp w Zatoce Tokijskiej, kiedy podpisano kapitulację Japonii, oraz innych żyjących weteranów będą 15 sierpnia wyświetlane na dużych billboardach w całym kraju. Od czasu wycofania się z życia publicznego książę bardzo rzadko jest widywany - nawet na zdjęciach czy nagraniach wideo.

Tego samego dnia jego syn i następca tronu, książę Karol wraz z księżną Camillą wezmą udział w nabożeństwie ku czci poległych, które odbędzie się w brytyjskim Arboretum Narodowym w Alrewas w hrabstwie Staffordshire w środkowej Anglii. Poprzedzone ono zostanie dwoma minutami ciszy w całym kraju. Z kolei wnuk Filipa, książę William wystąpi w specjalnym programie telewizyjnym BBC, który zostanie wyemitowany w tym dniu.

Nad stolicami czterech części Zjednoczonego Królestwa przelecą natomiast samoloty Red Arrows, czyli zespołu akrobacyjnego Royal Air Force.

"Kiedy 75 lat temu wraz z kapitulacją Japonii zakończyła się II wojna światowa, brytyjscy żołnierze, marynarze i lotnicy służyli na Dalekim Wschodzie, walcząc ciężko o zwycięstwo - i byli jednymi z ostatnich, którzy wrócili do domu. W tę rocznicę chcę pamiętać, co zawdzięczamy weteranom kampanii Dalekiego Wschodu. Zakończyli II wojnę światową, zmienili bieg historii na lepsze, wyzwolili Azję Południowo-Wschodnią, a wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę" - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson.

Szacuje się, że 71 tys. żołnierzy brytyjskich i z innych państw Wspólnoty Narodów zginęło w walkach z Japonią. Liczba ta obejmuje ponad 12 tys. jeńców wojennych, którzy zmarli w japońskiej niewoli. Uważa się, że w trakcie konfliktu śmierć poniosło ponad 2,5 mln japońskich żołnierzy i cywilów.

Czytaj więcej:

W związku z koronawirusem królowa opuściła Pałac Buckingham

Książę Filip podziękował wszystkim walczącym z epidemią

Mąż królowej Elżbiety II, książę Filip skończył 99 lat

  Komentarze
  • Liść
   6 sierpnia, 16:07

   Czyli jak mu psztyczka w nos dam to nic sie nie stanie?

  • Demo_Kryt
   7 sierpnia, 19:19

   Pytanie do tego na zdjeciu. A siostrzyczki jak sie czuja? Zadowolone? No mysle. Nie kazdy mogl korzystac ze zwyciestw III Rzeszy na mocy aktu malzenstwa. Pokaxywanie sie publicze to zenada.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama