Menu

Książę Andrzej pod presją. "Musi złożyć zeznania"

Książę Andrzej pod presją. "Musi złożyć zeznania"
Problemy syna brytyjskiej królowej jeszcze się nie skończyły. (Fot. Getty Images)
Wycofanie się brytyjskiego księcia Andrzeja z pełnionych obowiązków nie kończy skandalu związanego z jego znajomością z amerykańskim miliarderem-pedofilem Jeffreyem Epsteinem. Teraz rośnie presja, by złożył wyjaśnienia przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.
Reklama

W wydanym w środę wieczorem oświadczeniu, w którym książę Andrzej poinformował o swoim wycofaniu się z pełnienia obowiązków publicznych, syn królowej Elżbiety II zadeklarował też, iż "gotów jest pomóc każdej stosownej agencji w prowadzonych przez nie dochodzeniach, jeśli zajdzie taka potrzeba".

Jednak w związku z użytym przez niego trybem warunkowym, prawnicy reprezentujący ofiary Epsteina wzywają, by nie czekał aż zostanie wezwany do złożenia zeznań, lecz skontaktował się z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości już teraz i bez żadnych warunków.

"Moje klientki, które są ofiarami Jeffreya Epsteina, składały zeznania organom ścigania bez mówienia, że zrobią to, jeśli zajdzie taka potrzeba" - podkreśliła wczoraj Gloria Allred, reprezentująca część pokrzywdzonych.

Gloria Allred (w środku) reprezentuje część pokrzywdzonych. (Fot. Getty Images)

Prawnicy uważają, że książę może mieć kluczowe informacje dla śledztwa w sprawie Epsteina, który oskarżony o zmuszanie nieletnich dziewcząt do świadczenia usług seksualnych w sierpniu popełnił samobójstwo w areszcie.

Na razie nie jest jasne, czy amerykańscy śledczy mają zamiar postawić jakiekolwiek zarzuty samemu Andrzejowi. Zapewne jednak musiałby odpowiadać na temat domniemanych kontaktów z 17-letnią wówczas Virginią Giuffre, która miała mu zostać "dostarczona" przez Epsteina. Książę zaprzecza, by miał z nią stosunki seksualne.

Nie jest też jasne, jak sprawa ewentualnych zeznań miałaby wyglądać od strony prawnej i czy książę Andrzej, jako członek rodziny królewskiej, objęty jest immunitetem w takich sprawach.

Presja na księcia Andrzeja, by wycofał się z życia publicznego, narastała od czasu wyemitowanego w sobotę wieczorem wywiadu dla stacji BBC. Rozmowa, w której opowiadał o swojej znajomości z Epsteinem, została fatalnie przyjęta przez opinię publiczną. Wyjaśnienia księcia powszechnie uznano za mało wiarygodne, a jemu samemu zarzucono brak empatii dla ofiar.

Czytaj więcej:

Książę Andrzej twierdzi, że nie zna kobiety oskarżającej go wykorzystanie seksualnie

Książę Andrzej wycofuje się z życia publicznego

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama