Menu

"Królewskie wysypisko śmieci" w piwnym ogródku w Kent

"Królewskie wysypisko śmieci" w piwnym ogródku w Kent
Naukowcy czekali na ten moment 15 lat. (Fot. inews.co.uk/screenshot)
W ogródku piwnym pubu w Faversham (hr. Kent) archeolodzy odkryli ślady ucztowania z pobliskiego dworu, który w VI-VII wieku n.e. prawdopodobnie należał do jednego z królów. Poszukiwania zajęły naukowcom 15 lat.
Reklama

Wśród cennych przedmiotów znaleziono "wysypisko królewskich śmieci", w którym znajdowały się resztki z dworskich biesiad, m.in. kości dzików i jeleni.

"Podejrzewaliśmy, że w pobliżu pubu mogą znajdować się dowody ludzkiej działalności, ale nikt nie spodziewał się czegoś na taką skalę" - przyznają David i Sue Pott, właściciele lokalu Market Inn.

20-osobowy zespół archeologów nadzorowała dr Pat Reid z The Faversham Society Archaeological Research Group. "Po 15 latach poszukiwań jestem po prostu zachwycona. Dla archeologa nie ma nic lepszego niż wysypisko śmieci. Schludni ludzie, którzy zamiatają i pozbywają się odpadów, nie pozostawiają nam nic" - zaznacza Reid.

Kiedyś ucztom nie było końca. (Fot. Getty Images)

Oprócz kości, wolontariusze znaleźli ceramikę "wypalaną w trawie" - to bardzo nietypowa metoda produkcji, stosowana tylko przez wczesnych Anglosasów.

Naukowcy odkryli również rudy żelaza. Może to oznaczać, że ​​miejsce było wykorzystywane do obróbki metali, co potwierdza pochodzenie miasta Kent.

Formalnie znaleziska należą do browaru Shepherd Neame, który jest właścicielem pubu, ale dr Reid ma nadzieję, że przedmioty zostaną przekazane Faversham Museum. "Nasze odkrycia z pewnością będą główną atrakcją muzeum" - podkreśliła archeolog.
 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama