Menu

Krakowski festiwal w Edynburgu świętował odnowienie umowy partnerskiej

Krakowski festiwal w Edynburgu świętował odnowienie umowy partnerskiej
Mieszkańcy Edynburga mieli możliwość lepszego poznania Krakowa. (Fot. Getty Images)
W sobotę w siedzibie władz Edynburga miała miejsce ceremonia odnowienia umowy partnerskiej między Krakowem a stolicą Szkocji. Z tej okazji w szkockim mieście odbył się dwudniowy festiwal #KrakówExperience, podkreślający partnerstwo dwóch miast oraz świętujący krakowskie tradycje, historię i kulturę.
Reklama
Reklama

Odnowienie umowy w City Chambers zatwierdzili Lord Provost Edynburga Frank Ross oraz wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk w obecności Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego i Konsula Generalnego RP w Edynburgu Ireneusza Truszkowskiego.

"Dzisiejsze podpisanie umowy partnerskiej między Edynburgiem a Krakowem symbolizuje nowy początek naszej współpracy. Wszyscy wiemy, że Edynburg i Kraków są wspaniałymi miastami z interesującymi historiami, jednak potencjał naszych miast jest o wiele większy, w szczególności w obszarach możliwości biznesowych, nowych technologii i wiedzy fachowej" - ocenił ambasador Rzegocki podczas ceremonii.

"Uważam, że podczas kolejnych pięciu lat naszej bliskiej i dynamicznej współpracy powinniśmy skupić się bardziej na aspektach gospodarczych. Dodatkowo powinniśmy pomyśleć, jak uwolnić pełen potencjał naszych obywateli i przekształcić naszą współpracę w narzędzie, które zapewni im nowe możliwości rozwoju" – dodał.

#KrakówExperience został zorganizowany przez Szkocko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Odnowienie umowy było kulminacją uroczystości, które rozpoczęły się w piątek, 20 września w katedrze św. Idziego występem czołowego polskiego zespołu muzyki gitarowej Cracow Guitar Quartet. W jego programie znalazły się utwory m.in. Michaela Praetoriusa, Edwarda Griega i Celso Machado.

Przedwczoraj w sercu Edynburga – na West Parliament Square – odbył się piknik krakowski. Na scenie Balet Cracovia Danza opowiedział tańcem o tradycjach polskiego dworku, a także uczył krakowiaka. Alex Imrie zaprezentował krakowski tartan, a teatr "Lustro Sceny" – pokazał spektakl o Smoku Wawelskim.

Opowiedziania została historia partnerstwa Krakowa i Edynburga, a zebrana publiczność miała także okazję wysłuchać legend i opowieści o Krakowie. W konkursach i warsztatach komiksowych „Jestem miasto. Kraków i Edynburg" oraz w warsztatach plastycznych – z Żywym Muzeum Obwarzanka – wzięli udział najmłodsi mieszkańcy Edynburga.

Kraków i Edynburg łączy niezwykła historia i dziedzictwo kulturowe. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Głównym punktem festiwalu było przekazanie przez Jerzego Muzyka upominku od Krakowa na ręce Lorda Provosta Franka Rossa. W rewanżu za krakowski tartan, szkocki partner otrzymał recepturę obwarzanka edynburskiego - nazwanego CRACOVIAN.

Autorką nazwy jest mieszkanka Krakowa, Gabriela Bukowska, zwyciężczyni konkursu internetowego na nazwę upominku dla Edynburga, a autorem przepisu - mistrz kulinarny Adam Chrząstowski.

W pikniku krakowskim wzięli też udział m.in. koronczarki z Krakowa: Jadwiga Węgorek i Beata Jarema, prezentujące trudną sztukę koronki klockowej; edynburska organizacja Fenix – organizująca akcję charytatywną; Farmona – sprzedająca kosmetyki z Krakowa; polscy piekarze i sklepy. Stoisko Krakowa – Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 częstowało też edynburskim obwarzankiem CRACOVIANEM.

Czytaj więcej:

Facebook wydał przewodnik kulinarny po Krakowie

Wizz Air uruchomi połączenie z Warszawy i Gdańska do Edynburga

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama