Menu

Kraków w czołówce zielonych miast Europy

Kraków w czołówce zielonych miast Europy
Kraków w niektórych z kategorii zajął bardzo wysokie miejsca. (Fot. Getty Images)
Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł 'Zielonej stolicy Europy 2022'. Finalistami zostały: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. Zwycięzcę poznamy na przełomie września i października.
Reklama

O tytuł ubiegało się 18 europejskich metropolii. Jest on przyznawany z dwuletnim wyprzedzeniem (w 2020 roku na rok 2022, w 2021 na 2023). Konkurs organizuje Komisja Europejska, a o tytuł mogą walczyć miasta mające więcej niż 100 tys. mieszkańców, które podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia i ochrony środowiska.

Kraków wystartował w konkursie po raz pierwszy, a do tej pory za pierwszym razem żadnemu z europejskich miast nie udało się wejść do finału. "Choć nie mamy szans na wygraną, bo zwycięzca zostanie wybrany spośród czterech ścisłych finalistów uważamy, że mamy nobilitującą pozycję" – podkreślił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf.

Do ścisłego finału eksperci zakwalifikowali Grenoble, Dijon, Tallin oraz Turyn. "Kraków w niektórych z kategorii zajął bardzo wysokie miejsca, a rozdział dotyczący wody został oceniony najlepiej spośród wszystkich 18 miast kandydujących" - podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Do ścisłego finału eksperci zakwalifikowali m.in. Grenoble. (Fot. Getty Images)

Miasta kandydujące do tytułu były oceniane w 12 różnych kategoriach m.in. jakości wody, gospodarki ściekami, bilansu energetycznego miasta, transportu miejskiego, zarządzania przestrzenią publiczną, rozwoju zieleni, hałasu. 

"Drugą pozycję, co bardzo nas cieszy, mieliśmy w kategorii: zarządzanie i zrównoważony rozwój przestrzenią publiczną. Docenione zostało to, że w ciągu kilku ostatnich lat zrobiliśmy duży skok, jeśli chodzi o planowanie przestrzenne. Jest to też element powiązany z rozwojem terenów zielonych" – zaznaczył dyrektor ZZM. Wysoką ocenę - czwarte miejsce wśród kandydatów - Kraków otrzymał za gospodarkę odpadami, w pozostałych kategoriach był klasyfikowany między 7. a 13. pozycją.

W drugim etapie rywalizacji prezydenci lub wskazani przez nich reprezentanci miast ubiegających się o tytuł przez 45 min. prezentują, co udało się w nich osiągnąć, a przez kolejnych 15 min odpowiadają na pytania ekspertów. Ze względu na pandemię koronawirusa termin spotkania jury i rozstrzygnięcia konkursu przesunięto na przełom września i października. Uroczysta gala jest planowana w Lizbonie.

Pierwszą "Zieloną stolicy Europy" był w 2010 roku Sztokholm, w 2019 roku tytuł ten należał do Oslo, a w tym roku otrzymała go Lizbona.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama