Menu

Koronawirus w UK: 8,9 mln pracowników pobiera rządową pomoc

Koronawirus w UK: 8,9 mln pracowników pobiera rządową pomoc
To więcej niż jedna czwarta brytyjskiej siły roboczej. (Fot. Getty Images)
Ok. 8,9 mln pracowników, czyli więcej niż jedna czwarta brytyjskiej siły roboczej, jest obecnie objętych rządowym systemem subsydiowania pensji, a jego dotychczasowe koszty sięgnęły 19,6 mld funtów - poinformowało dzisiaj brytyjskie Ministerstwo Finansów.
Reklama

Program, który ma na celu złagodzenia gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, pozwala pracodawcom otrzymać zwrot 80 proc. wynagrodzenia pracowników - do kwoty 2 500 funtów miesięcznie - jeśli mimo spadku przychodów firmy, nie zostaną oni zwolnieni, lecz wysłani na urlopy.

W podobnym programie dla osób pracujących na własny rachunek złożono dotychczas 2,6 mln wniosków o wartości 7,5 mld funtów. Różni się on tym, że jest to dotacja wypłacana w jednej racie obejmującej trzy miesiące. Jej wysokość to 80 proc. średniego przychodu z trzech ostatnich miesięcy przed epidemią. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek mogą nadal, do 13 lipca, mogą się ubiegać się o pierwszą dotację z tego funduszu. Przyjmowanie wniosków o drugą dotację rozpocznie się w sierpniu.

Najnowsze dane Ministerstwa Finansów dla obu systemów obejmują wszystkie wnioski złożone do północy 7 czerwca.

Program subsydiowania pensji urlopowanych pracowników początkowo miał obejmować trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj, ale został dwukrotnie przedłużony i będzie funkcjonował do końca października.

Jednak będą stopniowo wprowadzane zmiany w systemie. Od lipca firmy korzystające z programu będą mogły zatrudniać pracowników w niepełnym wymiarze godzin. Nawet jeśli tego nie zrobią, rząd będzie nadal wypłacał 80 proc. wynagrodzenia pracowników w lipcu.

Od sierpnia pracodawcy będą musieli płacić składki socjalne i emerytalne pracowników, we wrześniu z budżetu państwa będzie zwracane 70 proc. pensji, a we wrześniu - 60 proc., zaś pracodawcy będą musieli uzupełnić pozostałą cześć, tak, by pracownicy nadal otrzymywali 80 proc. wynagrodzenia sprzed epidemii.

Czytaj więcej:

Ponad 140 tys. firm w UK aplikowało o zwrot pensji urlopowanych pracowników

Rząd do Brytyjczyków: "Pomóżcie zbierać warzywa i owoce"

Media: Książe Karol płaci pracownikom z własnej kieszeni

W UK rekordowy wzrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Wielka Brytania cały rok zakończy "na dużym minusie"

Rośnie liczba zawieszonych pracowników w UK. Już 8,7 mln pobiera rządową pomoc

  Komentarze
  • Stare Dobre Małżeństwo
   9 czerwca 2020, 19:12

   Bartek Niedzinski i Agata C. autorzy tego artykulu napisali ze "we wrześniu z budżetu państwa będzie zwracane 70 proc. pensji, a we wrześniu - 60 proc., zaś pracodawcy będą musieli uzupełnić pozostałą cześć" czyli zyc nie umierac! we wrzesniu dostaniemy 70% pensji(reszte 10% zaplaci pracodawca) ale we wrzesniu rzad doplaci tylko 60%(reszte 20% placi pracodawca) I tutaj sie zgadza poza tym ze pracodawca bedzie musial jeszcze zaplacic za nationale insurance,jezeli mu sie nie oplaci to dostaniemy WYPOWIEDZENIE Z PRACY i na tym zakonczy sie forlought scheme 80% od rzadu dla pracownika.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Reklama