Menu

Koronawirus: UE daje 80 mln euro firmie pracującej nad szczepionką

Koronawirus: UE daje 80 mln euro firmie pracującej nad szczepionką
Trump chciał ponoć przekupić firmę, by pozyskać szczepionkę "dla USA i tylko dla USA". (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska zaoferowała wczoraj 80 mln euro wsparcia finansowego CureVac, innowacyjnej niemieckiej firmie z Tybingi, która pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Z przedstawicielami firmy rozmawiała szefowa KE Ursula von der Leyen. 
Reklama

"W czasach kryzysu zdrowia publicznego sprawą najwyższej wagi jest wspieranie naszych wiodących badaczy i firm technologicznych. Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić CureVac środki finansowe potrzebne do szybkiego rozwoju i produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jestem dumna, że mamy takie firmy jak CureVac w UE. Działają tutaj, ale z ich szczepionek skorzystają wszyscy, w Europie i poza nią" - oświadczyła von der Leyen.

Dietmar Hopp, właściciel firmy Curevac ocenił, że są szanse, aby szczepionka przeciwko koronawirusowi była gotowa jesienią. W wywiadzie dla kanału Sport 1 Hopp zapowiedział, że próby USA zapewnienia sobie szczepionki na wyłączność nie mają szans powodzenia.

Niemiecki miliarder zaznaczył, że termin wejścia szczepionki na rynek będzie zależny przede wszystkim od tempa testów przeprowadzanych przez niemieckiego regulatora. Dodał jednak, że jego zdaniem szczepionka powinna być gotowa już na jesieni, w czasie spodziewanej drugiej fali pandemii. Jak dotąd eksperci szacowali, że środek przeciwko Covid-19 będzie gotowy najwcześniej za rok.

Hopp odniósł się także do propozycji prezydenta USA Donalda Trumpa, o której pisały niemieckie media w niedzielę. Trump miał zaoferować firmie Curevac ponad miliard dolarów, by pozyskać szczepionkę - jak napisał dziennik "Die Welt" - "dla USA i tylko dla USA". Hopp potwierdził prawdziwość doniesień, ale zapowiedział, że "nie ma opcji", by Ameryka otrzymała wyłączne prawa do opracowywanego środka.

Wcześniej w sprawie wypowiedziały się niemieckie władze. Minister zdrowia Jens Spahn zapewnił, że amerykańska propozycja jest nie do zaakceptowania, a ewentualna szczepionka dostępna będzie "dla całego świata".

Jak zauważył brytyjski "Guardian", 11 marca dyrektor zarządzający Curevac, Amerykanin Daniel Menichella nieoczekiwanie odszedł z firmy Hoppa. Wcześniej został zaproszony do Białego Domu, aby wziąć udział w dyskusji na temat szybkiego opracowania szczepionki.

Czytaj więcej:

Naukowcy z Toronto wyizolowali koronawirusa

"Daily Telegraph": Testy szczepionki przeciw koronawirusowi w ciągu kilku dni

Brytyjscy naukowcy "o krok" od wynalezienia szczepionki na koronawirusa

Liczba przypadków koronawirusa w UK wzrosła do 1 543

KE chce zamknąć granice Unii Europejskiej na 30 dni

Johnson: Ludzie powinni unikać kontaktów, które nie są niezbędne

  Komentarze
  • London_Nth
   17 marca, 10:43

   Ciekawe co bedzie gorsze: ta szczepionka czy sam sam wirus ;-)

  • Bam
   17 marca, 14:19

   Zamiast skupiac sie nad pracami nad szczepionka powinni skupic sie nad pracami nad LEKIEM. Szczepionka juz nic nie da jak ludzie juz sa chorzy, a tylko moze oslabic organizm przez walke z dwoma wirusami wszczepionym i tym z zewnatrz. Bo np udowodniono ze wirusy zwyklej grypy mutuja i sie zmieniaja. I dlatego taka mala skutecznosc jest szczepien na grype. A nawet niektorzy zaszczepieni przechodza ja jeszcze gorzej i dluzej.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama