Kontrole graniczne w Polsce przedłużone do 12 czerwca

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącą przedłużenia kontroli granicznej na granicy wewnętrznej - z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni - do 12 czerwca. Według dotychczasowych przepisów, kontrole obowiązywały do 13 maja.
Tego samego dnia rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia.
MSWiA przypomniało, że granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami - 18, ze Słowacją - 5, z Niemcami - 16, z Litwą - 3. Kontrola jest również prowadzona w czterech portach morskich oraz na 17 lotniskach.
"Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczną, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze" - wskazano.
Resort poinformował, że na przejściach granicznych - zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej - przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.
Kontrola na granicy przedłużona do 12 czerwca br. https://t.co/pCqL1rI0OV
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) May 13, 2020
Jak zaznaczono - w zakresie ruchu osobowego w kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych, granicę państwową mogą przekraczać obywatele polscy, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką. Do Polski wjechać mogą również: cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka; osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin; cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu.
Prawo wjazdu mają także cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Polski. Jak jednak podkreśla MSWiA, chodzi o cudzoziemców, którzy są uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Polski, którzy wykonują pracę na terytorium Polski lub posiadają dokumenty, z których wynika, że podejmą pracę zaraz po przekroczeniu granicy.
Wjechać mogą również cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób.
Resort zaznaczył, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego SG, może zezwolić na wjazd na terytorium kraju cudzoziemcom innym niż wskazani powyżej.