Menu

Koniec zarobkowych wyjazdów Polaków do UK? "Teraz prym wiodą Niemcy"

Koniec zarobkowych wyjazdów Polaków do UK? "Teraz prym wiodą Niemcy"
Wśród Polaków rośnie zainteresowanie wyjazdami zarobkowymi do Niemiec. (Fot. Getty Images)
O 98 tys. zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba Polaków przebywających czasowo w Wielkiej Brytanii. To przełożyło się na pierwszy w tej dekadzie spadek polskiej emigracji - informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Do niespełna 2,46 mln, czyli o 85 tys., zmalała w ubiegłym roku liczba Polaków mieszkających czasowo (powyżej trzech miesięcy) za granicą – wynika z ogłoszonych w ubiegłym tygodniu szacunków GUS, przytoczonych przez gazetę.

Eksperci oceniają, że na zmniejszenie liczby nowych wyjazdów za granicę i wzrost liczby powrotów polskich emigrantów (którzy wyjeżdżają głównie w celach zarobkowych) mogła wpłynąć dobra sytuacja na polskim rynku pracy, a także niepewność związana z Brexitem, która odbiła się na wyraźnym ponad 12-procentowym spadku emigracji w Wielkiej Brytanii.

W rezultacie po raz pierwszy od lat to Niemcy były w zeszłym roku krajem, gdzie przebywało najwięcej emigrantów czasowych z Polski. O ile w Wielkiej Brytanii ich liczba w 2018 r. zmalała, o tyle w Niemczech wzrosła o 3 tys. – do 706 tys.

Polacy cenią sobie wysoką jakość rynku pracy w Niemczech. (Fot. Getty Images)

Kamil Wołczyk, który w agencji zatrudnienia Work Service odpowiada za rynek niemiecki, twierdzi na łamach "Rz", że coraz więcej pojawia się tam Polaków przeprowadzających się z Wysp. Robią to nie tylko ze względu na Brexit, ale też bliższą odległość od domu.

Inni jadą np. do Holandii, która jest trzecim co do wielkości skupiskiem emigrantów czasowych z Polski (123 tys.). W zeszłym roku liczba Polaków powiększyła się tam o 3 tys. osób. Tysiąc migrantów z polskim paszportem przybyło z kolei w Irlandii, która jest na czwartym miejscu pod względem liczby Polaków mieszkających czasowo za granicą – w minionym roku było ich tam 113 tys. 

Czytaj więcej:

Holandia: Pracownicy z Polski pracują za najniższe stawki

"Gazeta Wyborcza": Brexit wystraszył Polaków. 100 tys. rodaków opuściło Wyspy

  Komentarze
  • Londynczyk
   18 listopada 2019, 13:48

   Anglia juz sie konczy po odejsciu Szkocji i IRLANDJI beda Mala Brytania hahaha

  • Hehe
   18 listopada 2019, 14:22

   I dobrze bedzie wiecej miejsca wszedzie ,czystsze powietrze woda i bez menelstwa

  • UK sie juz nie oplaca
   18 listopada 2019, 15:08

   Praca za £8-9 za godzine brutto, pokoje (w Londynie) po £600-800 mc, coraz drozsza zywnosc, transport itd.,itp.
   Jesli nie ma sie mozliwosci na to by zarabiac przynajmniej £30,000-35,000 rocznie to wyjazd na Wyspy nie ma juz teraz najmniejszego sensu...

  • Jan Potocki
   18 listopada 2019, 15:30

   Panie ferenc,skoro Szkocja jest taka biedna to dlaczego Anglia panicznie boi sie odlaczenia i niezaleznosci od Londynu?Irlandia Pln. tez sobie da rade.To Angole straca miliardy i wplywy z tych krajow.Poska nie potrzebuje marnych pensow tylko Polakow wracajcych do kraju.A wschod Polski jest rownie bogaty jak zachod,tylko rzady zlodziei z PO ta roznice powiekszaly.A Angole po Polakach sciagna Ukraincow lub innych tanich niewolnikow.

  • UK sie juz nie oplaca
   18 listopada 2019, 17:29

   * na godzine, za duzo tego "za" ;)

  • Cymru
   19 listopada 2019, 09:24

   Co do Brexitu ... Naprawdę mam szczera nadzieje ze Szkocja i Irlandia PN się odłączy ... poza Londynem i bogatymi hrabstwami obok nikt sobie nie da rady. Midlands I Walia pogrzebia sie zywcem. Sama mieszkam w dolinach polodniowej Walii ... brod smrod I bieda. Siedze tu bo juz po tylu latach sie przyzwyczailam do zyczliwych ludzi ... ale miasta np Merthyr Tydfil niegdys najbiedniejsze w kraju ... zostalo niezle rozbudowane przez pieniazki z UE. Tak samo jak drogi czy urzedy miejskie. A oni mieli czelnosc glosowac za wyjsciem :O walijczycy żyją tu w gorszych warunkach niż Polacy w PL...

  • Faxor
   19 listopada 2019, 17:03

   Każdy robi jak chce nie zazdroście tym którzy wracają do kraju.... Wy którzy w pl mieszkacie nie dogryzajcie tym którzy zdecydowali wrócić.... Wszędzie jedno wielkie hamstwo, zazdrość i zawiść :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama