Menu

Koniec akcji Matterhorn: 150 tys. klientów Thomasa Cooka już w UK

Koniec akcji Matterhorn: 150 tys. klientów Thomasa Cooka już w UK
Brytyjski rząd spróbuje odzyskać część kosztów poniesionych na sprowadzanie turystów. (Fot. Getty Images)
Ostatni brytyjscy turyści, którzy wskutek bankructwa biura podróży Thomas Cook pozostali za granicą, wczoraj rano wrócili do kraju. Tym samym zakończyła się największa w czasach pokoju operacja repatriacji obywateli Wielkiej Brytanii.
Reklama

Lot z Orlando na Florydzie do Manchesteru, którym powróciła ostatnia grupa z ponad 140 tys. turystów, był jednym z 700 zorganizowanych przez brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) po upadku przed dwoma tygodniami biura Thomas Cook.

Niewielka część pasażerów, która nie zdecydowała się na powrót w ramach zaplanowanej na dwa tygodnie Operacji Matterhorn, będzie musiała organizować przelot na własną rękę, ale poniesione przez nich koszty zostaną zwrócone z ubezpieczenia.

CAA poinformował, że teraz skupi się na refundacji ok. 360 tys. lotów, które zostały wykupione w firmie Thomas Cook na przyszłe terminy.

Część psażerów została na wakacjach i musi organizować przelot na własną rękę. (Fot. Getty Images)

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował wczoraj, że rząd spróbuje odzyskać część kosztów poniesionych na sprowadzanie turystów, zarówno od ubezpieczycieli, jak i z majątku zbankrutowanego biura.

Bezpośrednią przyczyną bankructwa najstarszego i jednego z największych biur podróży na świecie było załamanie się rozmów ostatniej szansy z wierzycielami i potencjalnymi inwestorami.

Jednak problemy firmy narastały od kilku lat, czego efektem był dług sięgający 1,7 miliarda funtów. Jak podkreślają eksperci zasadniczym problemem było to, że Thomas Cook nie potrafił w porę zareagować na globalne zmiany na rynku turystycznym.

 

Czytaj więcej:

Prezes Thomas Cook "prawie płakał", gdy zwalniał 9 tys. osób

Bankructwo Thomas Cook: Szefowie firmy "zarabiali miliony"

Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość

Problemy Thomasa Cooka narastały od lat

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama