Menu

Konflikt o Falklandy coraz poważniejszy

Konflikt o Falklandy coraz poważniejszy
Brytyjscy politycy twierdzą, że Argentyna planuje wzmocnienie blokady ekonomicznej Falklandów, by utrzymywanie wysp stało się nieopłacalne dla Zjednoczonego Królestwa. Oba kraje oskarżają się ostatnio o tendencje kolonialne.
Reklama
Reklama
Na Falklandy przyjechał w czwartek (tj. 02.02.2012r.) wnuk Elżbiety II książę William, który przez sześć tygodni będzie pełnił służbę jako pilot helikoptera ratunkowego w tamtejszej bazie RAF.

Argentyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że "William stawi się na argentyńskim terytorium w mundurze konkwistadora” - czyli agresora z czasów hiszpańskich kolonialnych zdobywców, którzy pokonali imperium Inków i Azteków.

Dla Argentyny Falklandy - zwane tam Malwinami - są terytorium zagarniętym przez Brytyjczyków w 1833 roku, a więc w okresie, gdy nie okrzepło jeszcze nowo powstałe państwo argentyńskie (proklamowało ono niepodległość w 1816 roku).

Na początku tygodnia brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że skierowało w rejon płd. Atlantyku nowoczesny niszczyciel HMS Dauntless, który ma dotrzeć na miejsce w marcu.

Według brytyjskich dyplomatów prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner wywiera presję na chilijskie linie lotnicze LAN, by zrezygnowały z uruchomionych w 1999 roku cotygodniowych lotów między Punta Arenas (nad Cieśniną Magellana) a głównym miastem wysp - Port Stanley.

Gdyby do tego doszło, jedynym połączeniem z Falklandów byłby lot wojskowym samolotem do Londynu, dostępny dwa razy w tygodniu, z międzylądowaniem na Wyspie Wniebowstąpienia. Argentyńska blokada zmusiłaby około 250 Chilijczyków pracujących na Falklandach do podróży do kraju przez Londyn.

„Linie LAN są podatne na naciski pani Fernandez de Kirchner, ponieważ na swoich trasach korzystają z argentyńskiej przestrzeni powietrznej i mają w planach uruchomienia połączenia z Buenos Aires do Miami. Trasa falklandzka stanowi mikroskopijną operację chilijskiego przewoźnika” – wyjaśniają komentatorzy.

Na mocy porozumienia zawartego w ramach organizacji Mercosur kraje Ameryki Łacińskiej wprowadziły zakaz korzystania z urządzeń portowych dla statków pływających pod banderą falklandzką.

Falklandy, które zamieszkuje około 3 tys. osób, mają ponad 12 tys. km kwadratowych i są brytyjskim terytorium zależnym. W 1982 roku na około dwa miesiące zajęli je Argentyńczycy, ale Brytyjczycy odzyskali wyspy po krótkiej walce.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2021
  GBP 5.2369 złEUR 4.5027 złUSD 3.7185 złCHF 4.1360 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama