Menu

Komisja Europejska broni płotu na zewnętrznej granicy z Białorusią

Komisja Europejska broni płotu na zewnętrznej granicy z Białorusią
Na polsko-białoruskiej granicy powstaje obecnie 2,5-metrowy płot. Unia Europejska popiera tę decyzję. (Fot. Getty Images)
Potrzebujemy zintegrowanych rozwiązań w zakresie zarządzania granicami, które zapewnią, że nielegalne przekroczenia granicy nie pozostaną niewykryte. Płot może być dobrym pomysłem w obecnej sytuacji na zewnętrznej granicy UE z Białorusią - poinformował rzecznik KE Christian Wigand.
Reklama
Reklama

"Jeśli chodzi o zarządzanie granicą zewnętrzną UE, potrzebujemy zintegrowanych rozwiązań, które zapewnią, że nielegalne przekroczenia granicy nie pozostaną niewykryte oraz które będą powiązane ze skutecznym i szybkim zarządzaniem migracją i systemem azylowym" - przekazał.

Dodał, że "płot może być dobrym pomysłem w obecnej sytuacji na zewnętrznej granicy UE z Białorusią". "Wszelkie środki podejmowane w celu zarządzania granicami zewnętrznymi UE muszą być proporcjonalne i muszą być zgodne z poszanowaniem praw podstawowych oraz praw wynikających z unijnych przepisów azylowych. Współpracujemy z polskimi władzami, aby wspierać je w efektywnym zarządzaniu granicami zewnętrznej granicy, zgodnie z prawem UE" - zaznaczył.

Wigand dodał, że KE nie może zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwalania na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie. Podkreślił też, że Komisja "stanowczo odrzuca próby instrumentalizacji ludzi do celów politycznych.

Jak wskazał, "potrzebne jest zarówno uporządkowane, solidne zarządzanie granicami, jak i pełne poszanowanie podstawowych praw migrantów". "To jedyny skuteczny i humanitarny sposób zarządzania migracją" - zaznaczył.Rzecznik podkreślił, że Komisja ściśle współpracuje z władzami Polski, "aby wspierać je w skutecznym zarządzaniu granicami na granicy zewnętrznej, zgodnie z prawem UE, z pełnym poszanowaniem podstawowych praw człowieka i zapewnieniem skutecznego dostępu do procedury azylowej". Poinformował, że w tej sprawie KE współpracuje też z Łotwą.

Czytaj więcej:

Polska zbuduje 2,5-metrowy płot z zasieków na granicy z Białorusią

  Komentarze
  • Zbyszko z Bogdańca
   28 sierpnia, 09:03

   Jeśli Unia coś aprobuje to nie wróży to dobrze. Pewnie są tam Ukraińscy/ Białoruscy uchodźcy którzy uciekają przed wojną. Gdyby byli to ludzie z Bliskiego Wschodu to otwarto by im granice na rozcież.

  • Drakus
   28 sierpnia, 12:08

   Drony z noktowizorem naprawdę mogłyby patrolować taką granicę. Zredukowało by to ilość żołnierzy z okolicy zasieków. Cały Świat podziwiałby jak Polacy wykorzystują technikę do ochrony granicy UE. Koszt tego pokryty jest ze środków UE więc należy korzystać z możliwości. Można by się szkolić na operatora drona. Drony wciąż traktowane są jak zabawki i przez różne obawy nikt nie chce wykorzystać ich do ochrony granicy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama