Menu

Kilkadziesiąt tysięcy osób w marszu na rzecz niepodległości Szkocji

Kilkadziesiąt tysięcy osób w marszu na rzecz niepodległości Szkocji
W marszu wzięło udział ok. 80-100 tys. osób. (Fot. Getty Images)
Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło wczoraj udział w Glasgow, mimo bardzo niesprzyjającej pogody, w pierwszym z serii ośmiu zaplanowanych na ten rok marszów na rzecz niepodległości Szkocji.
Reklama

Wczorajszy marsz był pierwszy w tym roku, ale także pierwszy od czasu przeprowadzonych w grudniu wyborów do brytyjskiej Izby Gmin, których wyniki pokazują rozchodzenie się politycznych preferencji Anglii i Szkocji. W Anglii zdecydowanie wygrała Partia Konserwatywna, natomiast w Szkocji 48 spośród 59 mandatów zdobyła opowiadająca się za niepodległością Szkocka Partia Narodowa (SNP).

Marsz, który zorganizowany został przez oddolny ruch All Under One Banner (AUOB), miał się zakończyć wiecem w centrum największego miasta Szkocji, jednak ze względu na deszcz i silny wiatr, wiec został odwołany. Niemniej w marszu - według organizatorów - wzięło udział ok. 80-100 tys. osób.

Podobne marsze AUOB przeprowadza od kilku lat. W tym roku planuje jeszcze siedem takich manifestacji - w maju ponownie w Glasgow, a pozostałe w innych miastach Szkocji.

Szefowa autonomicznego rządu Szkocji i liderka SNP Nicola Sturgeon, która nigdy nie brała udziału w marszach AUOB, chce, by rząd w Londynie wyraził zgodę na przeprowadzenie jeszcze w tym roku kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji. SNP przekonuje, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE, czemu wyraźna większość Szkotów jest przeciwna, uzasadnia powtórzenie plebiscytu.

Rząd Borisa Johnsona odpowiada, że poprzednie referendum odbyło się zaledwie w 2014 r., więc nie ma powodu, by po tak krótkim czasie głosować znowu. Wówczas 55 proc. głosujących opowiedziało się przeciw niepodległości.

Czytaj więcej:

Premier Szkocji: Johnson musi zaakceptować rzeczywistość i zgodzić się na referendum

Rząd Szkocji przedstawił argumenty za referendum niepodległościowym

Szkocja mogła być w innej strefie czasowej niż reszta UK

  Komentarze
  • Franc
   12 stycznia, 12:39

   ale w 2014 roku bucu nie było mowy o Brexicie. Nie musisz Johnson głupa palić bo nim jesteś!

  • Redds
   14 stycznia, 00:28

   Szkoci to narod ktory wierzy ze do nich nalezy olej i gaz a anglia go z niego okrada. Szkocja w zeczywistosci wydaje 4 razy wiecej niz zbiera ze wszystkich danin spolecznych. Na tzw. Benefity wydaje az 50%. Dlug publiczny w tym momencie to 240mld funtow to prawie 30k na mieszkanca. Typowy Szkot jest po podstawówce i czyta gazete The Sun nawet jesli twierdzi że nie czyta. Olej i gaz w wiekszosci nalezy do francuskiej firmy total bo az 60,% jak rowniez reaktory atomowe ktorych wlascicielami jest firma edf. Szkoci to wyznawcy tv

  • Hans
   14 stycznia, 14:13

   Redds, a ty chyba czytasz za duzo Daily Express.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama