Menu

Katastrofa Southern Airlines: "Odłóżcie telefony i słuchajcie instrukcji bezpieczeństwa"

Katastrofa Southern Airlines: "Odłóżcie telefony i słuchajcie instrukcji bezpieczeństwa"
Maski tlenowe powinny być założone na usta i nos, tymczasem na zdjęciu widać, że nie wszyscy o tym pamiętają... (Fot. Twitter/@Bobby Laurie)
Po wtorkowym wypadku samolotu w USA specjaliści zaapelowali do wszystkich podróżnych o 'odkładanie telefonów i skupianie się na instrukcji bezpieczeństwa'. Zdjęcie z awaryjnego lądowania maszyny pokazuje bowiem, że pasażerowie mieli niewłaściwie założone maski tlenowe.
Reklama

Do tragedii doszło podczas rejsu Boeinga 737-700 linii Southwest Airlines z Nowego Jorku do Dallas. Na pokładzie znajdowało się 144 pasażerów i 5 członków załogi.

Eksplozja silnika, około 20 minut po starcie, zmusiła pilotów do awaryjnego lądowania w Filadelfii. Na pokładzie rozegrały się jednak dramatyczne sceny. Kiedy części silnika wybiły okno, jedna z pasażerek została częściowo wyssana z samolotu na zewnątrz. Według świadków zdarzenia, pasażerowie trzymali Jennifer Riordan za nogi, by całkiem nie wypadła.

Kobietę udało się ostatecznie wciągnąć do środka, a znajdująca się na pokładzie pielęgniarka rozpoczęła reanimację. Dzięki sprawnej pracy pilotów, poza Riordan, lekko rannych zostało tylko kilka osób. Poszkodowaną w stanie krytycznym przewieziono do szpitala, gdzie później zmarła.

Po katastrofie obsługa samolotu przypomniała na Twitterze, jak ważne jest oglądanie z uwagą prezentacji instrukcji bezpieczeństwa na początku każdego lotu. Na filmikach i zdjęciach z awaryjnego lądowania, które umieszczano w internecie, widać, że wielu pasażerów miało niewłaściwie założone maski tlenowe.

Zdjęcie byłego pracownika lotnictwa Bobby’ego Laurie zyskało tysiące udostępnień. Widać na nim wyraźnie, że wszystkie osoby na fotografii mają nieprawidłowo założone maski.

"Maseczka powinna zasłaniać usta i nos. Odłóżcie telefony, przestańcie sobie robić selfie i słuchajcie” - wskazał w opisie.

Laurie przypomniał także, iż najbezpieczniej jest mieć zapięte pasy podczas trwania całego lotu. W rozmowie z BBC przekazał, iż widział w swojej karierze osoby, które niespodziewane turbulencje wyrzuciły pod sufit samolotu.

„Zapalił się znak zapięcia pasów. Ale ludzie nadal stali w kolejce do toalety” - wspominał.

Maski tlenowe są używane w samolotach w sytuacjach zagrożenia. Gdy spadną z paneli nad głowami pasażerów, powinny być natychmiast umieszczone na ustach i nosie.

Wtorkowy incydent to pierwsza od dziewięciu lat katastrofa lotnicza w USA, w której doszło do śmierci pasażera.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama