Menu

Katastrofa SSJ 100 może uziemić rosyjski przemysł lotniczy

Katastrofa SSJ 100 może uziemić rosyjski przemysł lotniczy
Przyczyny niedzielnej tragedii na Szeremietiewie bada komisja, na której czele stoi minister transportu. (Fot. Getty Images)
Po katastrofie samolotu Suchoj Superjet 100 na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, w której zginęło 41 osób, nie cichnie w Rosji dyskusja o jej przyczynach. Nie brak w niej głosów krytyki SSJ 100, pierwszego samolotu zbudowanego w Rosji po rozpadzie ZSRR.
Reklama

Przyczyny niedzielnej tragedii na Szeremietiewie bada komisja, na której czele stoi minister transportu Jewgienij Ditrich. Jak zaznaczył, jego resort nie widzi obecnie podstaw do wstrzymania lotów SSJ 100. Rosyjscy przewoźnicy, którzy twierdzą, że nie mieli problemów ze swoimi SSJ, nie zamierzają rezygnować z tych maszyn. Trzy linie mają flotę złożoną w połowie bądź całkowicie z SSJ 100.

Największym użytkownikiem SSJ 100 są rosyjskie linie lotnicze Aerofłot; do nich też należała maszyna, w której wybuchł pożar podczas lądowania awaryjnego na Szeremietiewie. Oficjalnie wciąż mówi się o wszystkich wersjach rozpatrywanych przez śledczych: usterce technicznej, niewystarczających kompetencjach pilotów i złych warunkach meteorologicznych. Błędy załogi stają się przy tym główną hipotezą, o czym napisał wczoraj dziennik "Kommiersant".

Największym użytkownikiem SSJ 100 są rosyjskie linie lotnicze Aerofłot. (Fot. aeroflot.ru)

Od 2011 roku zmontowano - według danych producenta - 164 samoloty SSJ (media informowały o 189). Obecnie eksploatowanych jest 139 takich maszyn. Aerofłot ma ich 50, a na mocy kontraktu z producentem ma w latach 2019-26 otrzymać dalszych 100. Drugim użytkownikiem SSJ 100 są linie lotnicze Jamał, które mają ich 15. Miały kupić także kolejnych 10, ale zrezygnowały z tych planów z powodu wysokich kosztów utrzymania zdatności maszyn do lotu.

10 "superjetów" mają linie Gazprom Awia, nieco mniej - Azymut (według różnych danych - 8 lub 9), przewoźnik IrAero - osiem, jeszcze po kilka - regionalne linie Jakucja i Siewierstal. Użytkownikami SSJ 100 są także: ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych i MSW Rosji, przedsiębiorstwo Rossija, które przewozi urzędników państwowych, oraz firma RusJet organizująca przeloty komercyjne klasy VIP.

W krajach zachodnich SSJ 100 nie odniósł sukcesu. Z jego użytkowania wycofała się niedawno irlandzka firma CityJet, która użyczała tych maszyn liniom Brussels Airlines. Jesienią 2018 roku media w Belgii twierdziły, że Brussels Airlines postanowiły zamienić cztery wypożyczone od CityJet SSJ na samoloty kanadyjskiego producenta Bombardier, a powodem były częste awarie SSJ 100.

Właśnie o częstych awariach i o długim okresie serwisowania (oczekiwanie na części zamienne) przypominają teraz media w Rosji. Źródło w branży przekazało dziennikowi "Izwiestija", że informacje o problemach z silnikiem SSJ 100 w tej jego części, gdzie spalane jest paliwo, pojawiły się w zeszłym roku. Producentem silników (SaM146) jest francusko-rosyjska firma PowerJet, powołana przez rosyjską spółkę Saturn i francuskiego producenta Safran (Snecma).

Dziennik "Moskowskij Komsomolec" przypomina, że w projekcie Suchoj Superjet chodziło najpierw o skonstruowanie małego samolotu regionalnego, dzięki któremu odrodziłyby się w Rosji tanie przewozy regionalne. Potem jednak projekt rozwinięto, po to - według "MK" - by zyskać na rozgłosie i państwowych funduszach. W rezultacie powstał samolot, który nie może latać na te dystanse, na które został zaprojektowany, jest kosztowny w utrzymaniu i wiele czasu spędza na ziemi, a nie w powietrzu - argumentuje gazeta.

Na świecie SSJ 100 użytkują meksykańskie linie InterJet (22 maszyny), służby graniczne Kazachstanu (2) i linie lotnicze Tajlandii (3). W poprzednich latach pewna liczba SSJ trafiła do klientów w Indonezji, Laosie i Armenii. Nie są tam już użytkowane z rozmaitych przyczyn - niektórzy przewoźnicy rezygnowali, inni po prostu przerwali działalność.

Przed tragedią na Szeremietiewie jedyna poważna katastrofa SSJ 100 wydarzyła się w 2012 roku w Indonezji. Zginęło wtedy 45 osób. Jednak do tragedii doszło podczas lotu pokazowego i jej powodem były błędy pilotów i kontrolerów. Nie odbiła się więc ona na reputacji rosyjskich "superjetów".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama