Menu

Kary za brak rejestracji nie dotyczą aut sprowadzonych przed 2020 r.

Kary za brak rejestracji nie dotyczą aut sprowadzonych przed 2020 r.
Właściciel pojazdu sprowadzonego z UE musi zarejestrować go w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. (Fot. Getty Images)
Kary za brak zarejestrowania pojazdów nie będą dotyczyły pojazdów sprowadzonych do Polski przed 1 stycznia 2020 roku - wyjaśnił resort infrastruktury.
Reklama

Chodzi o znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z nimi, właściciel używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa UE jest zobowiązany zarejestrować go w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. Jeżeli tego nie zrobi będzie podlegał karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1 tys. zł.

Kary nakładane są w drodze decyzji administracyjnej przez starostę. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nowe przepisy nie dotyczą pojazdów sprowadzonych sprzed wejściem w życie noweli.

"Kary będą nakładane w przypadku: sprowadzenia po dniu 31 grudnia 2019 r. albo nabycia pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy datą sprowadzenia pojazdu jest dzień po dniu 31 grudnia 2019 r. i niezarejestrowania ww. pojazdu w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia; nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP po dniu 31 grudnia 2019 r. i niezawiadomienia o tym starosty w terminie 30 dni od daty nabycia lub zbycia" - wskazano.

Jak dodano, wysokość kary ma zależeć od zakresu naruszenia prawa, powtarzalności naruszeń i korzyści finansowych uzyskane z tytułu naruszenia ustawy.

Czytaj więcej:

Samochód w Polsce zarejestrujemy przez internet

  Komentarze
  • Experto
   7 stycznia, 16:39

   Juz sie pieniadze dziadom z Pisuaru skonczyly to juz Dali 30 dni na reejstracje:
   Pozdrawim
   Alojzy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama