Menu

Kanada: Justin Trudeau ma kłopoty z powodu "brązowej twarzy"

Kanada: Justin Trudeau ma kłopoty z powodu "brązowej twarzy"
Liderzy konkurencyjnych partii politycznych ostro krytykowali premiera, zarzucając mu rasizm. (Fot. Getty Images)
Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił wczoraj za to, że blisko 20 lat temu wystąpił na balu kostiumowym przebrany za Aladyna, ze sztucznie przyciemnioną skórą. Przebranie to uznano za rasistowskie.
Reklama

"Zawsze przyznawałem się do tego, że pochodzę z uprzywilejowanego środowiska, teraz jednak muszę przyznać się, że z tym pochodzeniem wiąże się brak wrażliwości na pewne kwestie" - oświadczył szef rządu podczas wiecu wyborczego w parku w mieście Winnipeg.

Jego główny rywal w październikowych wyborach do parlamentu federalnego, przywódca konserwatystów Andrew Scheer, w świetle ostatnich doniesień ocenił publicznie, że Trudeau "nie nadaje się do rządzenia tym krajem".

Sam Trudeau nie sygnalizował jednak w żaden sposób, że zamierza podać się do dymisji; żadne tego typu apele nie pojawiły się ze strony jego Partii Liberalnej Kanady.

Zdjęcie zostało opublikowane w środę przez amerykański tygodnik "Time Magazine". Przedstawiony na nim Trudeau przebrany jest za Aladyna, na głowie ma turban, a twarz i ramiona ma pomalowane na ciemny kolor.

Zdjęcie zostało opublikowane przez tygodnik "Time Magazine". (Fot. time.com/screenshot)

Zdjęcie zrobiono w 2001 roku podczas zabawy kostiumowej w szkole West Point Grey Academy w Vancouver, w której wówczas uczył Trudeau. Tematem przewodnim imprezy były "Arabskie noce", a zdjęcie znalazło się w pamiątkowej księdze szkolnej.

Po publikacji "Time'a" pojawiło się inne zdjęcie z tej zabawy oraz fotografia z czasów młodości Trudeau, na którym podczas konkursu wykonuje piosenkę Harry'ego Belafonte, znów z przyciemnioną skórą.

Po artykule amerykańskiego tygodnika afera z udziałem Trudeau stała się głównym tematem w kanadyjskiej prasie i mediach społecznościowych. "Wówczas nie uważałem tego przebrania za rasistowskie, ale dziś rozumiemy te sprawy lepiej" - przyznał w środę Trudeau i przepraszał.

Liderzy konkurencyjnych partii politycznych ostro krytykowali premiera, zarzucając mu rasizm.

Czy pozycja Trudeau jest zagrożona? (Fot. Getty Images)

Dlaczego teatralne przebranie jest postrzegane jako rasistowskie? Rinaldo Walcott z Uniwersytetu Toronto wyjaśniał, że "brownface", czyli makijaż przyciemniający skórę do koloru przypisywanego osobom pochodzenia arabskiego, jest "kłopotliwy". Poważniejsza sprawa jest z "blackface", makijaż mający upodobnić stosującą go osobę do osoby czarnoskórej.

W Ameryce Północnej w XIX w. aż do połowy XX w. osobom o czarnym kolorze skóry zabraniano występowania w teatrach. W rezultacie wielu piosenkarzy i komików stosowało "blackface", przyciemniając sobie twarz i optycznie powiększając usta.

W swoich występach często ośmieszali osoby czarnoskóre, a także kojarzone z nimi manieryzmy i sposób mówienia. "Blackface" stało się więc tożsame z rasistowską rozrywką.

Zagregowane dane z różnych sondaży, według stanu na wczoraj, dawały konserwatystom 34,9 proc., a liberałom 33,9 proc. Wybory do parlamentu federalnego wyznaczono na 21 października.

Czytaj także:

"Londyn chce ściślejszej więzi z Kanadą po Brexicie"

ONZ chwali Kanadę za politykę imigracyjną, Kanadyjczycy są ostrożni

Ocieplenie klimatu w Kanadzie dwa razy szybsze niż w innych częściach świata

  Komentarze
  • Niedobly piotruś
   20 września 2019, 13:42

   To co się dzieje na świecie to jest jeden wielki smutny żart. Ciężko cokolwiek napisać. Poproszę bilet w jedną stronę na księżyc.

  • Ann
   20 września 2019, 13:48

   Za niedlugo opalac sie nie bedzie mozna..

  • Drakus
   20 września 2019, 22:00

   Gdyby ludzie nagle zaczęli nosić kapelusze z szerokim rondem przypominający meksykanów to by przeszło, ale gdyby zaczęli nosić turbany to by był problem. Pokazuje to że ludzie mają uprzedzenia i obawy związane z niektórymi rasami z powodów, o których nie zawsze się mówi. Znacie te powody!?.

  • TULUM
   21 września 2019, 08:16

   CANADA to Smutny Kraj. NIE polecam! Zreszta Anglia to najgorszy Kraj w Europie!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama