Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kamery na uniformach pracowników Tesco. Powodem rosnąca liczba ataków w sklepach

Kamery na uniformach pracowników Tesco. Powodem rosnąca liczba ataków w sklepach
Sieć Tesco wprowadza środki ochrony pracowników. (Fot. Getty Images)
Aż o jedną trzecią wzrosła liczba fizycznych ataków na osoby zatrudnione przez sieć supermarketów Tesco. Chcąc poradzić sobie z niepokojącym trendem - i przywrócić części pracownikom poczucie bezpieczeństwa - firma zapowiedziała, że zacznie udostępniać niewielkie kamery, które będzie można umieścić na uniformie.
Reklama
Reklama

Organ British Retail Consortium (BRC) już na początku roku informował, że klienci supermarketów coraz częściej stosują nadużycia wobec pracowników handlu. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii, liczba takich incydentów wzrosła dwukrotnie.

Powyższe dane potwierdziły m.in. sieci supermarketów Co-op, Waitrose oraz Sainsbury's. Teraz dołączyła do nich sieć Tesco, która oznajmiła, że zaoferuje wszystkim chętnym pracownikom kamery, które będą mogli przyczepić do uniformu.

W UK odnotowuje się wzrost zachowań antyspołecznych w sklepach. (Fot. Getty Images)

W weekend na łamach "Mail on Sunday" szef Tesco Ken Murphy wezwał także Downing Street do zaostrzenia prawa, które miałoby chronić osoby pracujące w handlu detalicznym.

Ken Murphy chciałby m.in., aby już samo nękanie pracownika sklepu, w tym jakakolwiek forma przemocy ukierunkowana w jego stronę, była przestępstwem samym w sobie. Proponuje, aby dostosować prawo w Anglii i Walii do tego, które obowiązuje już w Szkocji. 

Szef Tesco chce także, aby supermarkety miały prawo do otrzymywania informacji od policji o tym, jak przebiega dochodzenie w sprawie każdego incydentu.

"Przestępczość to plaga społeczeństwa i cios dla kupujących i pracujących. Czas położyć temu kres" - oznajmił.

Pracownicy Tesco będą nosić przy sobie kamery jak policjancji? (Fot. Getty Images)

W rozmowie z "Daily Telegraph" minister ds. przestępczości Chris Philp wyraził opinię, że funkcjonariusze nie powinni ignorować zapisów z kamer tylko dlatego, że wartość kradzieży jest mniejsza niż 200 funtów.

"Oczekuję podejścia zerowej tolerancji wobec przestępczości" - przekazał.

W opublikowanym w marcu badaniu BRC Crime Survey wykazano, że w latach 2021-2022 każdego dnia dochodziło do 850 ataków na pracowników sklepów. Przed pandemią (2019-2020) było ich 450 dziennie.

Koszty przestępczości dla handlu zostały oszacowane na 1,76 mld funtów, z czego 953 mln to straty wynikające z samej kradzieży, a 715 mln - z opracowywania środków zapobiegawczych kradzieżom.

Czytaj więcej:

Sklepy Co-op stawiają na półkach puste słoiki po kawie, aby zapobiec kradzieżom

Waitrose: Rośnie liczba zorganizowanych grup kradnących w sklepach

Polska: Plaga kradzieży sklepowych. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć

UK: Inflacja cen żywności utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. Co zdrożało najbardziej?

    Komentarze
    • Stanie w banie
      5 września 2023, 22:52

      Kolejny wkręt na kamery , durnie jedne , puść plotę, poprzyj gownem i lecimy

    • Ozi
      6 września 2023, 09:27

      Jest to niezgodne z prawem. Pracownik nie może nagrywać innej osoby bez jej zgody takie jest prawo w uk .Tylko policja jest zwolniona z uprawnienia ,pod warunkiem że wykonuje czynności służbowe. Ustawa o danych osobowych i wizerunku z 2018 zabrania takich praktyk .Konsumen nie wie do jakich celów i jak długi będzie przechowywane nagranie .Ogółem prawo mówi że twarz powinna być usunięta z nagrania jeśli nie posiada się zgody .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama