Menu

KE chce zamknąć granice Unii Europejskiej na 30 dni

KE chce zamknąć granice Unii Europejskiej na 30 dni
Von der Leyen podkreśliła, że decyzja UE zakłada wyjątki od tego ograniczenia. (Fot. Getty Images)
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała dzisiaj, w ramach walki z koronawirusem, wprowadzenie na 30 dni ograniczeń dotyczących podróży do Unii Europejskiej. Temat ten poruszą podczas jutrzejszej telekonferencji przywódcy 27 krajów UE.
Reklama

"Poinformowaliśmy dzisiaj naszych partnerów z G7, że proponujemy wprowadzenie tymczasowych ograniczeń dla podróży, które nie mogą zostać uznane za niezbędne, do Unii Europejskiej. Dlaczego? Ponieważ uważamy, że takie podróże powinny być ograniczone, aby nie rozprzestrzeniać wirusa w UE, ale też poza UE" - przekazała szefowa Komisji w Brukseli.

Von der Leyen podkreśliła, że decyzja UE zakłada wyjątki od tego ograniczenia. "Przykładowo dla unijnych obywateli wracających do domu, pracowników służby zdrowia, jak lekarze i pielęgniarki, ale również naukowców pracujących nad rozwiązaniem kryzysu" - wskazała. 

Restrykcje nie obejmą także osób mających prawo do długoterminowego pobytu w UE, rodzin obywateli państw UE i dyplomatów. Proponowane ograniczenia w razie potrzeby można będzie przedłużyć.

Ograniczania podróży do Unii nie dotyczą Brytyjczyków. „Obywatele Wielkiej Brytanii są obywatelami Europy, więc oczywiście nie będzie restrykcji ws. ich podróży na kontynent" – wyjaśniła von der Leyen.

Ograniczenia w podróży do Europy to jeden ze środków mających spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Przewodnicząca KE podkreśliła też, że ważne jest, by system opieki zdrowotnej był w stanie poradzić sobie z liczbą pacjentów, którzy są poważnie chorzy. Pochwaliła w tym kontekście restrykcje wprowadzone przez kraje Unii.

Na zamknięcie granic UE dla obcokrajowców muszą się jeszcze zgodzić państwa członkowskie. (Fot. Getty Images)

„Ten globalny kryzys ma poważny wpływ na ludzi, a także poważny wpływ na nasze gospodarki. Dziś na konferencji G7 przekazaliśmy bardzo jasne przesłanie, że trzymając się razem, pracując razem i koordynując nasze działania, jesteśmy w stanie przetrwać tę burzę" – zaznaczyła.

Zaapelowała do krajów UE, by wprowadzając ograniczenia, harmonizowały je przynajmniej ze swoimi sąsiadami, tak aby ludzie po obu stronach granicy otrzymywali te sygnały.

Von der Leyen oceniła, że konieczne jest teraz przywrócenie atmosfery pewności i zaufania w globalnej gospodarce. Uznała, że nadszedł czas, by wesprzeć zarówno przedsiębiorstwa, jak i całe systemy gospodarcze.

Na propozycję Komisji Europejskiej, by zamknąć granice unijne dla obcokrajowców chcących dostać się do Europy muszą się jeszcze zgodzić państwa członkowskie UE. Zajmą się tym unijni przywódcy na jutrzejszej telekonferencji.

"Jutro będziemy mieli wideokonferencje 27 państw członkowskich. W kolejnych godzinach będziemy informować i tłumaczyć co proponuje Komisja, bo jak wiadomo ta propozycja musi być zatwierdzona przez każdy z krajów członkowskich. Każdy z nich ma możliwość wdrożenia tego, co proponuje KE" - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Czytaj więcej:

Dania: Rząd zamyka granice dla cudzoziemców w związku z koronawirusem

Rosja zamknie jutro czasowo granicę lądową z Polską i Norwegią

"Dagens Nyheter": Zamknijcie Szwecję, aby ratować kraj

Działania MSZ w związku z organizacją powrotów Polaków do kraju

Gigantyczne kolejki na granicy z Niemcami w Polsce

Utknąłeś poza granicami kraju? LOT-em wrócisz do Polski

  Komentarze
  • Heh
   16 marca, 23:32

   Wystarczyło pomyśleć i nie wpuszczac samolotów z chin...tacy mądrzy rządzą unia ręce opadają ....:((

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama