Menu

Już ponad pół miliona Polaków z pozwoleniem na pobyt po Brexicie

Już ponad pół miliona Polaków z pozwoleniem na pobyt po Brexicie
Pozostało już tylko 900 tys. obywateli UE, którzy jeszcze nie aplikowali o możliwość pozostania w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Ponad pół miliona Polaków w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o status osoby osiedlonej, który umożliwia pozostanie w kraju po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie - poinformowało brytyjskie MSW, przytaczając najnowsze dostępne dane.
Reklama

Według statystyk, na koniec grudnia 2019 roku, wniosek o status osoby osiedlonej złożyło ponad 2,8 miliona obywateli państw UE, z czego 2,5 miliona już otrzymało taki status. Polacy złożyli ok. 19 proc. tych aplikacji, co oznacza, że stanowią oni największą grupę wśród ubiegających się o status osoby osiedlonej.

"To fantastyczne, że ponad 500 tys. Polaków złożyło wnioski; są naszymi przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami i wnoszą tak wiele do tego kraju. Wniosek o status osoby osiedlonej jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1 500 pracowników wspierających wnioskodawców i zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do składania wniosków" - oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Brandon Lewis, który jest odpowiedzialny za ten proces.

Status osoby osiedlonej (settled status) ma na celu umożliwienie obywatelom UE i członkom ich rodzin pobytu w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii. Aby go uzyskać trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać faktyczne zamieszkanie w Wielkiej Brytanii i poinformować o ewentualnych wyrokach skazujących. Obywatele UE mają czas do 30 czerwca 2021 roku na złożenie wniosku.

W brytyjskim systemie osiedleńczym zarejestrować się musi każdy, kto chce żyć w Wielkiej Brytanii po Brexicie. (Fot. Getty Images)

"Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie mają obywatelstwa brytyjskiego, na konieczność złożenia wniosku o status osoby osiedlonej. Jest to niezbędne, jeśli chcą pozostać w tym kraju po Brexicie" - przypomniał ambasador RP Arkady Rzegocki.

Aby zwiększyć wiedzę na temat statusu, brytyjskie MSW organizuje serię spotkań informacyjnych w całej Wielkiej Brytanii, podczas których pracownicy odpowiadają na pytania i pomagają w składaniu wniosków osobiście. Kolejne z takich spotkań dla obywateli polskich odbędzie się w Birmingham 30 stycznia.

Według statystyk, w Wielkiej Brytanii mieszka nieco ponad 900 tys. obywateli polskich.

Czytaj więcej:

Tysiącom obywateli UE odmówiono prawa do pozostania w UK

Polska wśród państw UE, które Brexit dotknie najsilniej

Burmistrz Londynu obala mity o "settled status"

  Komentarze
  • Ja
   16 stycznia, 18:34

   Niech lepiej powiedzą ilu osobom odmówiono przyznania settled status...

  • Niedobry piotruś
   16 stycznia, 18:52

   A większa reszta z 900tys którzy nie złożyli jeszcze wniosku to patologia z wyrokami. Albo matoły które żyją tylko od wypłaty - większość przepijając albo przećpając i pewnie nie mając pojęcia że szykuje się Brexit. Tak to widzę na co dzień. 60 procent polaków żyjących w UK to porządni i ciężko i pracujący ludzie reszta to syf który powinni odesłać nie do Polski tylko na księżyc

  • Eko80
   16 stycznia, 19:24

   na odp czekalem 3 dni i tyle, jak wiadomo osoby karne poszukiwane nie rejestrują sie i stad tzw wyjazd Polaków z uk,

  • Aga
   16 stycznia, 19:39

   Ile czekaliście na odpowiedz od nich? Studiuję od kilku lat, nie pracuje i zastanawiam sie czy mi przyznaja settled status.

  • Asia
   17 stycznia, 10:11

   jestem to od 12 lat, zawsze pracowalam, nie biore zadnych zasilkow bo nie mam dzieci. Jeszcze sie nie zarejestrowalam bo uwazam, ze najpierw powienie byc Brexit a potem jakies zmiany. Do tej pory nie udalo im sie wyjsc z Unii, dlaczego ja mam sie spieszyc? Nie mam nic do ukrycia, nie bede rozpaczac jesli uznaja ze ktos taki jak ja ich nie interesuje.

  • Do Asia
   17 stycznia, 11:00

   Nie wiedzialem ze to ty im warunki dyktujesz to sie zdziwisz jak pewnwgo razu z Polski juz tu nie wjedziesz z takim podejsciem wtedy bedzie zdziwko ze tyle czasu bylo a tu 3 minut na wypelnienie nie znalazlas. Leń zasrany jestes i tyle

  • Noname
   17 stycznia, 15:02

   @ Asia masz racje wszystko sie zmienia jak w kalejdoskopie i tu nie chodzi o lenistwo tylko juz raz zniesli oplate i byly potem zwroty, moze i zniosa ten caly status, to tylko papier oni dobrze wiedza kogo tu chca a kogo nie maja dane podatkowe itp o kazdym przebywajacym na terenie UK.

  • Zgrywus
   17 stycznia, 15:51

   A ja dostalem status I zaraz po tym czmychnalem do Polski i co teraz laskawcy angielscy zrobia???
   Przez 5 lat beda liczyc na mój powrót a tu Bye Bye:)

  • Tymczasowa nazwa
   18 stycznia, 04:57

   A ja mam gdzieś Brexit, statusy i inne pierdoły.
   Sami Brytyjczycy nie wiedzą jak będzie a Polacy i inne narodowości już scenariusz napisali. Co chwila nowe ustalenia, przesuwanie daty Brexitu. Naprawdę wierzycie że do tego dojdzie ?? Nawet jeśli... Na 💯% wejdą wtedy jakieś inne wnioski, a być może nawet z automatu się dostanie jakieś pozwolenie.. zresztą.. co ja gadam.. czy my to kraj trzeciego świata?? Pozowolenia? Na co?! Od lat to MY rozwijamy ich gospodarkę.
   A nawet jeśli zapukają mi do drzwi i powiedzą, że mam wracać do siebie to wrócę. Szczęśliwa. Do SIEBIE.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama