Menu

Johnson wzywa aktywistów klimatycznych, by nie blokowali ulic

Johnson wzywa aktywistów klimatycznych, by nie blokowali ulic
Boris Johnson ma dość obrońców klimatu? (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson ostro skrytykował aktywistów organizacji Extinction Rebellion, którzy w ramach walki ze zmianami klimatu dzień wcześniej zaczęli blokować ulice w Londynie. Policja podała, że do tej pory aresztowano ponad 400 osób.
Reklama

Johnson wezwał protestujących, by opuścili swoje "pachnące konopiami biwaki" i przestali blokować ulice.

Dzisiaj, w drugim dniu zapowiadanego na dwa tygodnie protestu, aktywiści znowu blokowali ulice, głównie w dzielnicy Westminster, gdzie mieści się większość budynków rządowych. Niektórzy z nich przylepili się klejem do siedziby ministerstwa transportu, inni przykuli się do ciężarówki zagradzającej dojazd do ministerstwa spraw wewnętrznych.

"Obawiam się, że ochrona nie chciała, żebym dzisiaj przyjechał, mówili, że droga jest pełna odmawiających współpracy brudasów i wszelkiego rodzaju protestujących, którzy zaśmiecają drogę. Mówili, że jest pewne ryzyko, że zostanę obrzucony jajkami" - skomentował Johnson, gdy ostatecznie zdołał dotrzeć na jedno z zaplanowanych spotkań.

W Londynie gromadzi się coraz więcej ludzi, aby zmusić rząd UK do ogłoszenia kryzysu klimatycznego. (Fot. Getty Images)

Jak dodał, protestujący mogliby się wiele nauczyć od byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, która - jak podkreślił - poważnie podjęła temat redukcji emisji gazów cieplarnianych na długo zanim aktywiści tacy jak szwedzka nastolatka Greta Thunberg przyszli na świat.

"Mam nadzieję, że kiedy wyjdziemy stąd wieczorem i natkniemy się na natrętnych, mających kolczyki w nosie protestujących w sprawie zmian klimatu, przypomnimy im, że (Thatcher) miała rację również w kwestii gazów cieplarnianych" - dodał.

Tymczasem londyńska policja metropolitalna podała, że od początku protestu do dziś do godz. 13:00 aresztowano 404 osoby.

Jak zapowiadają aktywiści z Extinction Rebellion (XR), demonstracje w brytyjskiej stolicy będą pięć razy liczniejsze od tych, które miały miejsce w kwietniu. Spodziewają się, że w zaplanowanych na dwa tygodnie protestach w w Londynie udział weźmie ok. 30 tys. osób.

Czytaj więcej:

Extinction Rebellion grozi, że "sparaliżuje" pracę Heathrow

Extinction Rebellion planuje blokadę portu w Dover

Obrońcy klimatu oblali "sztuczną krwią" budynek ministerstwa skarbu

Londyn: Coraz więcej aresztowań podczas protestów w sprawie klimatu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2020
  GBP 4.992 złEUR 4.246 złUSD 3.828 złCHF 3.953 zł

  Sport


  Reklama