Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu Brexitu

Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu Brexitu
Związane z Brexitem niepokoje społeczne w Wielkiej Brytanii miały wczoraj swoje odzwierciedlenie podczas manifestacji w Londynie. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson wysłał wczoraj wieczorem wniosek do Unii Europejskiej o opóźnienie Brexitu - ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył on drugi list - podpisany - w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem, podała stacja BBC, powołując się na źródła rządowe.
Reklama
Reklama

Premier był prawnie zobowiązany do zwrócenia się do UE o przedłużenie terminu Brexitu do 31 października, po tym jak przegrał wczoraj głosowanie w Izbie Gmin.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował na Twitterze, że otrzymał wniosek o przedłużenie terminu. Nie podał szczegółów na temat jego treści, ale dodał, że teraz będzie konsultował się z przywódcami UE "jak zareagować".

W kilka godzin po przegranym głosowaniu podczas pierwszego od 37 lat sobotniego posiedzenia Izby Gmin, premier nakazał wysokiemu rangą urzędnikowi, aby wysłał niepodpisaną kserokopię wezwania posłów, o którym mowa w uchwalonej na początku września tzw. ustawie Benna.

Wysoki rangą urzędnik Downing Street poinformował, że kopia listu w wersji papierowej i elektronicznej zostanie przekazana przez Tima Barrowa, ambasadora Wielkiej Brytanii przy UE.

Obydwu pismom towarzyszy nota od Barrowa, wyjaśniająca, że pierwsze pismo jest zgodne z ustawą przyjętą przez parlament. Drugie pismo Johnsona - podpisane - wyraźnie wskazuje, że osobiście uważa on, iż opóźnienie Brexitu byłoby błędem.

Apeluje on do przywódców UE, aby poprosili posłów o ponowne rozpatrzenie ich decyzji i bez dalszych opóźnień zagłosowali za porozumieniem, które Wielka Brytania i UE uzgodniły w czwartek.

Wczoraj Izba Gmin przyjęła poprawkę odkładającą poparcie dla porozumienia do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z Brexitem. Wstrzymanie aprobaty dla porozumienia oznacza, że zaszła okoliczność przewidziana w ustawie o wyjściu z UE, zwanej ustawą Benna, tj. Johnson został zobowiązany jeszcze tego samego dnia zwrócić się do Brukseli o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

Czytaj więcej:

UE dała zielone światło dla umowy ws. Brexitu. Liderzy żałują wyjścia

Izba Gmin zaczęła posiedzenie w sprawie umowy o Brexicie

Izba Gmin odkłada głosowanie. Boris Johnson odmawia opóźnienia Brexitu

Wielka manifestacja w Londynie na rzecz referendum w sprawie Brexitu

UE czeka na dalsze kroki. Boris Johnson: Doprowadzę do twardego Brexitu

Szef irlandzkiego MSZ: Opóźnienie Brexitu lepsze niż brak porozumienia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama