Menu

Johnson odrzuca możliwość zawarcia paktu wyborczego z Brexit Party

Johnson odrzuca możliwość zawarcia paktu wyborczego z Brexit Party
Marzenie Farage'a w pakcie wyborczym z torysami się nie spełni? (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odrzucił możliwość zawarcia przez jego Partię Konserwatywną wyborczego paktu z Partią Brexitu, do czego przekonywali go jej lider Nigel Farage oraz prezydent USA Donald Trump.
Reklama
Reklama

W rozmowie ze stacją BBC Johnson oznajmił, że "zawsze jest wdzięczny za rady", ale nie wejdzie w żadne wyborcze pakty. Jak wyjaśnił, problem z zawieraniem porozumień z innymi partiami jest taki, że to oznacza ryzyko wpuszczenia na Downing Street lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna.

W czwartek wieczorem Farage przeprowadził na falach londyńskiej stacji radiowej LBC rozmowę z Trumpem, w której amerykański prezydent krytykował uzgodnioną przez Johnsona umowę z Unią Europejską, ale chwalił samego Johnsona i przekonywał, że lider Partii Brexitu wraz z brytyjskim premierem mogą stać się "niepowstrzymaną siłą".

Wczoraj nawiązał do tego sam Farage, który wezwał Johnsona, by ten odrzucił uzgodnioną umowę z UE i zawarł z nim pakt na rzecz Brexitu. Zagroził, że w przeciwnym razie jego partia wystawi w wyborach kandydatów we wszystkich okręgach, co wydatnie może zmniejszyć szanse konserwatystów na wygraną.

Zapytany przez BBC, czy odrzuca porozumienie z Farage'em, Johnson odparł: "Chcę bardzo, bardzo jasno powiedzieć, że głosowanie na każdą inną partię niż ten rząd, ten konserwatywny rząd, jest w zasadzie równoznaczne z wybraniem Jeremy'ego Corbyna".

Boris Johnson uważa, że "głosowanie na jakąkolwiek inną partię zwiększa szanse laburzystów". (Fot. Getty Images)

Johnson dodał także, że Trump nie ma racji twierdząc, iż porozumienie z UE blokuje możliwość zawarcia przez USA umowy handlowej z Wielką Brytanią. "Zawsze jestem wdzięczny za rady, niezależnie od tego, skąd pochodzą, a my, jak wiadomo, utrzymujemy wspaniałe stosunki z USA i wieloma innymi krajami. Ale jeśli chodzi o techniczne aspekty porozumienia, to każdy, kto mu się przyjrzy, zauważy, że Wielka Brytania ma pełną kontrolę" - wskazał Johnson.

"Zapewnia ono dokładnie to, czego chcieliśmy, czego ja chciałem, co obiecywałem prowadząc w 2016 roku kampanię, aby wyjść z Unii Europejskiej" - podkreślił.

Odniósł się też do zaplanowanych na 12 grudnia przedterminowych wyborów do Izby Gmin, oceniając, iż nie miał innego wyjścia niż ich forsowanie, gdyż obecny parlament nigdy by nie przyjął porozumienia w sprawie Brexitu.

Czytaj więcej:

Trump w programie Farage'a: "Boris Johnson jest fantastyczny"

Brexit: Farage wzywa Johnsona do paktu i porzucenia umowy z UE

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2021
  GBP 5.3553 złEUR 4.5555 złUSD 3.8485 złCHF 4.2454 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama