Menu

Johnson do Trumpa o Huawei: "Państwa powinny ze sobą współpracować"

Johnson do Trumpa o Huawei: "Państwa powinny ze sobą współpracować"
Waszyngton wzywał Londyn do całkowitego wykluczenia Huawei. (Fot. Getty Images)
Premier Boris Johnson rozmawiał wczoraj wieczorem z prezydentem USA Donaldem Trumpem o podjętej przez brytyjski rząd decyzji, by - wbrew stanowisku Waszyngtonu - dopuścić chiński koncern telekomunikacyjny Huawei do częściowej budowy sieci 5G w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Johnson oświadczył Trumpowi, że państwa powinny współpracować ze sobą, by przełamać dominację niewielkiej grupy firm. "Premier podkreślił znaczenie współpracy krajów o podobnych poglądach w celu zdywersyfikowania rynku i przełamania dominacji niewielkiej liczby przedsiębiorstw" - przekazał rzecznik Johnsona.

Boris Johnson nawiązał w ten sposób do dominującej pozycji Huawei na rynku sieciowych usług telekomunikacyjnych na Wyspach, która sprawiła, że Wielka Brytania nie miała zbyt dużej alternatywy wobec chińskiej koncernu.

Waszyngton wzywał Londyn do całkowitego wykluczenia Huawei, ostrzegając, że sprzęt tej firmy może być wykorzystywany przez chińskie władze do szpiegowania, zatem jego dopuszczenie naraża na szwank specjalne brytyjsko-amerykańskie stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa. Z drugiej strony - Chiny groziły Londynowi poważnymi konsekwencjami gospodarczymi w przypadku wykluczenia Huawei.

Chiny groziły Londynowi poważnymi konsekwencjami gospodarczymi w przypadku wykluczenia Huawei. (Fot. Getty Images)

Brytyjski rząd ogłosił wczoraj, że zezwoli Huawei na ograniczoną rolę w budowie sieci 5G. Jak poinformowano - nie wymieniając z nazwy firmy Huawei - "dostawcy wysokiego ryzyka" zostaną wykluczeni z wrażliwej ze względów bezpieczeństwa części sieci, nazywanej rdzeniem, w której przetwarzane są dane.

W pozostałej części sieci, nazywanej peryferiami, która obejmuje maszty telekomunikacyjne i przekaźniki, ich udział będzie ograniczony do 35 proc. Ponadto, będą one wykluczone z terenów ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, takich jak okolice baz wojskowych czy elektrowni jądrowych.

Tymczasem brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab zapewnił wczoraj posłów, że podjęta decyzja nie wpłynie na wymianę informacji wywiadowczych z sojusznikami.

Czytaj więcej:

Były szef MI6: "Huawei to wielkie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii"

Johnson: Decyzja ws. Huawei pogodzi oczekiwania konsumentów i bezpieczeństwo

Rząd UK zgodził się na udział Huawei w budowie sieci 5G. USA zawiedzione

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama