Menu

Johnson: Tylko konserwatyści zapobiegną referendum w Szkocji

Johnson: Tylko konserwatyści zapobiegną referendum w Szkocji
Johnson odwiedził wczoraj jedną z destylarni szkockiej whisky. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson przekonywał wczoraj, że tylko głosowanie na jego Partię Konserwatywną zatrzyma drugie referendum niepodległościowe w Szkocji i zapobiegnie rozbiciu Wielkiej Brytanii, do czego dąży Szkocja Partia Narodowa (SNP).
Reklama

Wczoraj, w pierwszym pełnym dniu kampanii konserwatystów przed wyznaczonymi na 12 grudnia przedterminowymi wyborami do Izby Gmin, Johnson udał się do Szkocji, która w ostatnich latach była wyjątkowo trudnym terenem dla tej partii.

W wyborach w 2010 i 2015 r. na 59 okręgów w Szkocji konserwatyści zdobyli po jednym. Znacznie poprawili swój stan posiadania w 2017 r., wygrywając w trzynastu, ale biorąc pod uwagę, że wyraźna większość Szkotów popiera pozostanie w UE, opowiadający się za Brexitem Johnson nie jest tam postacią popularną.

Z drugiej strony, według sondaży, nieco ponad połowa Szkotów jest przeciwna oderwaniu się od Zjednoczonego Królestwa i właśnie o tych wyborców zabiega brytyjski premier.

Johnson, który wczoraj po południu odwiedził jedną z destylarni whisky koło Elgin, podkreślał, iż tylko szkoccy konserwatyści mogą "utrzymać razem nasze fantastyczne Zjednoczone Królestwo i zapobiec kolejnemu referendum w przyszłym roku".

"Jesteśmy partią, która mówi: pójdźmy razem jako cała Wielka Brytania, załatwmy do końca sprawę brexitu, zamknijmy to, a następnie zbierzmy razem nasz wspaniały kraj, aby uwolnić potencjał, jaki ma Wielka Brytania" - wzywał Johnson.

Szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka SNP Nicola Sturgeon zapowiedziała, że tuż po wyborach prześle do rządu w Londynie formalny wniosek o zgodę na referendum niepodległościowe. Chce ona, by odbyło się ono w drugiej połowie przyszłego roku.

Sturgeon (po prawej) zapowiedziała, że tuż po wyborach prześle formalny wniosek o zgodę na referendum. (Fot. Getty Images)

Przeciwni referendum w Szkocji są nie tylko konserwatyści, ale też Partia Pracy i Liberalni Demokraci. 

Choć poprzednie referendum w Szkocji odbyło się zaledwie pięć lat temu, SNP przekonuje, że w związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE zasadniczo zmieniły się okoliczności, co uzasadnia nowy plebiscyt. W 2014 r. za pozostaniem Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa opowiedziało się 55 proc. głosujących.

Czytaj więcej:

Premier Szkocji zapowiada wniosek o nowe referendum niepodległościowe

Nicola Sturgeon: "Oddajcie przyszłość Szkocji w ręce Szkocji"

Johnson wyklucza zgodę na nowe referendum niepodległościowe w Szkocji

Johnson: Jeśli wygramy, to załatwimy Brexit

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Reklama