Menu

Johnson: Posłowie chcący blokować bezumowny Brexit kolaborują z UE

Johnson: Posłowie chcący blokować bezumowny Brexit kolaborują z UE
Boris Johnson uważa, że wielu polityków chce utrudnić przeprowadzenie tzw. twardego Brexitu. (Fot. Getty Images)
Niektórzy brytyjscy posłowie, próbujący zablokować Brexit, dopuszczają się 'okropnej' kolaboracji z Unią Europejską, osłabiając pozycję negocjacyjną Londynu i zwiększając szanse na bezumowny Brexit - oznajmił dziś premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Reklama

"Jest to okropny rodzaj pewnej kolaboracji między tymi, którym wydaje się, że mogą zablokować Brexit w parlamencie, i naszymi europejskimi przyjaciółmi" - ocenił szef rządu w sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku.

"Nasi europejscy przyjaciele muszą pójść na ustępstwa, a im bardziej im się wydaje, że Brexit da się zablokować w parlamencie, tym bardziej zdecydowanie obstają przy swoim stanowisku" - dodał.

Zapytany, czy rozpisze wybory powszechne po 31 października (na ten dzień wyznaczony jest ostateczny termin Brexitu), aby uniemożliwić obecnemu parlamentowi zablokowanie wyjścia kraju z UE, Johnson odparł, że "Brytyjczycy mają dosyć wyborów i wyborczych wydarzeń".

"(Wyborcy) oczekują od nas przeprowadzenia Brexitu 31 października i (...) to właśnie zamierzamy zrobić" - oświadczył.

Wielka Brytania opuści Unię Europejską już 31 października. (Fot. Getty Images)

Zaledwie kilka godzin wcześniej były minister finansów w poprzednim rządzie Philip Hammond zapowiedział, że parlament zablokuje bezumowny Brexit, jeśli współpracownicy Johnsona, niewybrani na swoje stanowiska przez wyborców, spróbują wyprowadzić Wielką Brytanię z UE 31 października.

W opinii Hammonda, osoby te kierują Londyn ku Brexitowi bez umowy z UE, domagając się, by z wynegocjowanej przez poprzedni gabinet umowy "rozwodowej" wyrzucono tzw. backstop, czyli awaryjny mechanizm mający nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną.

"Stojący za tym ludzie zdają sobie sprawę, iż to oznacza, że umowy nie będzie. Parlament jednoznacznie sprzeciwia się bezumownemu wyjściu (z UE) i premier musi to uszanować" - podkreślił Hammond.

Jak zauważa Reuters, wypowiedź byłego ministra świadczy o determinacji wpływowej grupy posłów, by przeszkodzić Johnsonowi, jeśli będzie parł do bezumownego Brexitu.

Hammond wyraził przekonanie, że parlament, w większości przeciwny opuszczeniu UE bez porozumienia z Brukselą, znajdzie sposób na zablokowanie takiej ewentualności.

Politycy obawiają się niepokojów w Irlandii po Brexicie. (Fot. Getty Images)

Przeciwnicy bezumownego Brexitu przekonują, że takie rozwiązanie miałoby katastrofalne skutki dla brytyjskiej demokracji, światowego wzrostu gospodarczego, rynków finansowych oraz dotychczasowej pozycji Londynu jako światowego ośrodka finansowego.

Zwolennicy wyjścia bez umowy dopuszczają, że bezpośrednio po Brexicie mogą pojawić się krótkoterminowe zakłócenia, ale - twierdzą - w dłuższej perspektywie gospodarka będzie się świetnie rozwijać po uwolnieniu ze zobowiązań wobec UE.

W efekcie w Wielkiej Brytanii rysuje się jeden z najpoważniejszych od ponad wieku kryzysów konstytucyjnych, a polityczne elity w kraju spierają się o to, jak, kiedy, a nawet czy decyzja podjęta przez Brytyjczyków w referendum w sprawie Brexitu z 2016 roku zostanie wprowadzona w życie.

Spiker Izby Gmin John Bercow oznajmił w wystąpieniu w Szkocji, że posłowie są w stanie zablokować bezumowny Brexit i że on sam będzie "ze wszystkich sił" zwalczał wszelkie próby zawieszenia parlamentu, by mu to uniemożliwić.

Johnson nie wykluczył dotąd takiego manewru, a jego doradca Dominic Cummings - według mediów - wskazał, że premier może opóźnić rozpisanie wyborów parlamentarnych do czasu po 31 października, nawet gdyby nie uzyskał wotum zaufania.

  Komentarze
  • Boris J
   14 sierpnia 2019, 18:12

   UE się skompromituje pdejmując dalsze negocjacje z UK .Coś co zostało wynegocjowane nie powinno być zmieniane. 31.10.2019r podpisujecie co zostało wynegocjowane,zostajecie w UE lub wychodzicie bez niczego .

  • Wasp
   14 sierpnia 2019, 18:41

   co za pajac.

  • Emi
   14 sierpnia 2019, 18:57

   Drukarka Unii leci bez przerwy i korupuje politykow państw, zeby działali przeciwko swoim własnym obywatelom. Obiecuje też intratne stołki ( Słońce Peru, Buzek, Suchocka),gdzie ustawieni wraz z rodziną sa na 10 pokoleń wstecz, a z nas korporacje potem mogą robić tanie konie, proli, które jak sie zuzyją to to sie wymienia. Problem będzie za 20 lat, bo w miare inteligentni niewolnicy sie nie rodzą, wszystko sie zmieni dla nas na dole kompletnie, kto zdąży wejsć na wyższy poziom ten przetrwa, reszta nic nie bedzie miała, emerytury, zasiłki i publiczna słuzba zdrowia i edukacja przestaną istnieć..

  • @@@@@
   14 sierpnia 2019, 20:18

   Z umowa Maj No!!! Bez umowy No!!!! To jak ma byc albo wychodza drzwiami albo oknem.

  • Gringo
   15 sierpnia 2019, 03:45

   Koleś który się przyznał do wzięcia łapówki w tv został premierem,co to za instytucja? Nawet w Polsce byłby skończony.Ci co głosowali za brexitem myśleli że sobie polepsza życie i nas przy okazji pozbędą a oni dali zarobić tej śmietance z Torysów.

  • Gosc
   15 sierpnia 2019, 11:42

   EU nie powinna zezwolić na regenocjacje umowy z UK klamka zapadła albo wypad z EU albo zostają EU nie chce UK jak są głupcy że chcą opuścić EU to niech spadają... i dobrze że UK zapłaci finansowo za swoją głupotę

  • Sapphire
   15 sierpnia 2019, 23:04

   Nie zapłacą finansowo za głupotę , chcą na tym zarobić wprowadzając cła po bezumownym brexit , dlatego takie parcie jest na usuniecie backstop z umowy bo nie mieli by szczelnej granicy a produkty bez cła mogły by wjezdzac na tern uk przez Irlandie. Za brexit zapłacą wszystkie przedsiebiorstwa sprzedajace towary do uk i o to Brytyjczykom chodzi ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2020
  GBP 4.989 złEUR 4.237 złUSD 3.820 złCHF 3.933 zł

  Sport


  Reklama