Menu

Johnson: "Doprowadźmy Brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to"

Johnson: "Doprowadźmy Brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to"
Johnson: "31 października wychodzimy z UE, niezależnie od wszystkiego". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył dzisiaj, że przedstawia Unii Europejskiej 'konstruktywne i rozsądne propozycje'. Jak zastrzegł, nie powinno być wątpliwości, że jedyną alternatywą wobec nich jest Brexit bez porozumienia.
Reklama

W przemówieniu wygłoszonym na zakończenie czterodniowej konferencji Partii Konserwatywnej w Manchesterze Johnson przekonywał, że jest wiele powodów, by mieć ufność co do sytuacji państwa i jego kierunku, ale jest jedna sprawa, która kładzie się na to cieniem - niezałatwiona kwestia Brexitu.

"W chwili, gdy wyborcy desperacko pragną, abyśmy skupili się na ich priorytetach, my nadal przeżuwamy temat Brexit, podczas gdy to, czego ludzie chcą - czego chcą zwolennicy wyjścia, zwolennicy pozostania, czego chce świat - to spokojne i rozsądne potraktowanie tematu i pójście dalej" - oświadczył Johnson.

"I właśnie dlatego 31 października wychodzimy z UE, niezależnie od wszystkiego. Doprowadźmy Brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to" - podkreślał.

Brytyjski premier: Partia Konserwatywna nie jest ugrupowaniem antyeuropejskim. (Fot. Getty Images)

Premier skrytykował opozycję za to, że blokuje decyzję wyborców wyrażoną ponad trzy lata temu w referendum.

"Obawiam się, że po trzech i pół roku ludzie zaczynają czuć, że są traktowani jak głupcy. Zaczynają podejrzewać, że w tym kraju są siły, które po prostu nie chcą, aby Brexit w ogóle został zrealizowany. A jeśli zobaczą, że te podejrzenia są słuszne, sądzę, że będzie to miało poważne konsekwencje dla zaufania do demokracji" - kontynuował brytyjski premier.

Przekonywał, że jedynym rozwiązaniem jest wyjście z UE 31 października. "Zróbmy to ze względu na możliwości, jakie przyniesie Brexit - nie tylko, by odzyskać kontrolę nad naszymi pieniędzmi, naszymi granicami i prawami, by regulować je w inny i lepszy sposób oraz zająć nasze miejsce dumnego, niezależnego zwolennika globalnego wolnego handlu" - wezwał" Johnson.

"Zróbmy to, ponieważ opóźnienie jest bezcelowe i kosztowne. Zróbmy to, ponieważ musimy zbudować nasze nowe pozytywne partnerstwo z UE" - dodał.

Wyjaśnił, że Partia Konserwatywna nie jest ugrupowaniem antyeuropejskim. "Kochamy Europę. Jesteśmy Europejczykami, ale po 45 latach naprawdę dramatycznych zmian konstytucyjnych musimy mieć nowe relacje z UE - pozytywne i pewne partnerstwo - i możemy to zrobić" - przekonywał.

Premier zapewnił, że nie będzie kontroli na granicy Irlandii Północnej ani w jej pobliżu. (Fot. Getty Images)

Johnson oświadczył, że jego rząd przedkłada dzisiaj UE "konstruktywne i rozsądne propozycje" w sprawie Brexitu. Podkreślił, że w żadnych okolicznościach nie będzie kontroli na granicy Irlandii Północnej ani w jej pobliżu, a konserwatyści będą respektować proces pokojowy w tej prowincji i będące jego podstawą porozumienie wielkopiątkowej.

Jego słowa potwierdzały wcześniejsze informacje dziennika "Daily Telegraph". Zgodnie z nimi plan "dwóch granic na cztery lata" zakłada, że wraz końcem okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 r., całe Zjednoczone Królestwo, czyli zarówno Wielka Brytania, jak Irlandia Północna, wyjdzie z unii celnej, ale Irlandia Północna pozostanie w unijnym wspólnym rynku w zakresie obrotu produktami rolnymi i przemysłowymi.

Po czterech latach północnoirlandzkie Zgromadzenie Parlamentarne miałoby zdecydować, czy po 2025 r. prowincja ma pozostać dalej w takich samych specjalnych stosunkach z UE, czy też podlegać regulacjom brytyjskim.

Odwołując się do licznych brytyjskich wynalazków czy idei, w których Wielka Brytania była pionierem, przekonywał, że musi ona mieć odwagę, by iść swoją drogą. "Zawsze mieliśmy odwagę być oryginalni, robić rzeczy inaczej, a teraz mamy zamiar zrobić kolejny wielki krok. Zrealizujmy Brexit do końca" - wezwał.

Czytaj więcej:

MSZ Irlandii: Zbyt duża różnica zdań między UK i UE

Brexit: Propozycje ws. granicy w Irlandii "w najbliższych dniach"

Johnson o Brexicie: Przedstawimy konstruktywne i daleko idące propozycje

"FT": Johnson rozważa trzy scenariusze ws. Brexitu

  Komentarze
  • Mark111
   2 października 2019, 16:29

   Czasy sie zmieniaja a dobry moweca moze wszystko! ...obiecac . Adolf tez porywal tlumy a jego kolega Goebbels potrafil wmowic ludziom kazdy absurd. To sprawdzona taktyka. Ludzie kochaja takich gadatliwych WODZOW! Nikt nie pomysli co nastapi po tym jak kurtyna opadnie.
   Pokoj i spokoj milionow ludzi to dla tego gada frazes. Ludzie ida w te pulapke nieuchronniea tzw opozycja zaczyna sie zrec kto na 5min ma byc PM. Katastrofa na maxa. Debile i tyle.

  • Kolo
   2 października 2019, 18:38

   Co za brednie. Koledzy i przyjaciele??? Won idioto skończony!!! Przyjaciół sobie szukaj w Albanii i serbii, cymbale.

  • Anka
   2 października 2019, 18:38

   facet jest nawiedzony

  • Zorro
   2 października 2019, 19:59

   Jeśli wyjdą bez umowy to będzie anarchia płacz i zgrzytanie zębami ucierpiał biedni i klasa średnia ale co tam kto bogate u zabroni

  • Derek
   2 października 2019, 22:55

   Naprawde nikt nie widzi i nie analizuje zachowan tego czlowieka???? Artyzm perfect.Cynizm super.Wyglad i zachowanie fanatyka .Mysle ze przestanie byc premierem nie jest godny tej funkcji.Co ma na glowie to i widac.A co w niej nie trzeba dodawac.Zapytam czy ludzie Ci przed wyborem na powazne funkcje sa badani psychiatrycznie?Mysle ze w tym kraju poprostu nie ma juz specjalistow.

  • Bruno
   3 października 2019, 01:51

   Chce doprowadzić za wszelką cenę do Brexitem bo opędzlował już NHS Trumpowi I podpisał umowę na GMO dla UK (sam zapewne tego śmietnika nie będzie jadł) poza tym wyjdą przekręty Torysów z unikania podatków.

  • Mark111
   3 października 2019, 12:26

   Adam. Trudno sie z Toba nie zgodzic. To cala kwintesencja o Brytyjczykach. Nadetych do granic mozliwosci. Bo czym jest BREXIT , jak nie ucieczka od czegos , co wiele osob tworzy od lat.My Polacy , jak nikt pamietamy Europe sprzed 20-30 lat i nigdy nie powinnismy o tym zapominac. Nawet jesli nam tez EU sie nie do konca podoba , to jednak stare czasy byly koszmarem , ktory niech nigdy nie powroci. Nalezy byc fair i nie pluc na wszystko z definicji.
   Takie moje 2 slowa dodatkowo. Ogolnie pipieram Cie w 100%. Choc sam nie pakuje sie :-)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości