Menu

Jeden z architektów Brexitu wziął £230 tys. dotacji z EU

Jeden z architektów Brexitu wziął £230 tys. dotacji z EU
Dotacje unijne Cummings opisywał jako "absurdalne". (Fot. Getty Images)
Dominic Cummings - architekt Brexitu, doradca Borisa Johnsona i czołowy krytyk idei Unii Europejskiej - został oskarżony o hipokryzję, gdy ujawniono, że skorzystał z unijnych subwencji w wysokości ponad 200 tys. funtów.
Reklama

To właśnie m.in. Cummings stał za kampanią "Vote Leave" i słynnym czerwonym autobusem z hasłem "Wysyłamy do UE 350 mln funtów tygodniowo. Sfinansujmy za to NHS".

Dziś doradca obecnego premiera musi mierzyć się z zarzutami o hipokryzję. Okazało się bowiem, że urzędnik, który tak bardzo krytykował system unijnych subwencji, nie miał najmniejszych oporów, aby z nich korzystać - informuje "The Independent".

Cummings jest obecnie doradcą Borisa Johnsona. (Fot. Getty Images)

Według bazy danych Farmsubsidy.org, gospodarstwo Durham, które jest współwłasnością Cummingsa, otrzymywało rocznie ok. 20  tys. dofinansowania dla rolników. Według informacji "The Observer", doradca Johnsona przez dwie dekady wziął od UE w sumie 250 tys. euro (ok. 230 tys. funtów) dotacji, które przed referendum w sprawie Brexitu opisał na swoim blogu jako "absurdalne" .

Odnosząc się do zasady subsydiów, Cummings napisał w 2015 r.: "Od zamówień publicznych po handel międzynarodowy - przez nasze członkostwo w UE (...) marnujemy miliardy rocznie".

"System subwencji UE jest tak biurokratyczny i powolny, że (...) jest przeciwieństwem zwinnej instytucji niezbędnej do radzenia sobie ze współczesnymi i nadchodzącymi globalnymi wyzwaniami. Podnosi ceny dla biednych, aby dotować bogatych rolników, niszcząc rolnictwo w Afryce" - dodał na blogu.

Przez hasła o "milionach dla NHS" Johnson musiał tłumaczyć się w sądzie. (Fot. Getty Images)

Downing Street odmówiło komentarza na temat raportów o subwencjach otrzymanych przez Cummingsa. Do sprawy odniosła natomiast m.in. posłanka Liberalnych Demokratów, Layla Moran.

"To pokazuje jego zwykłą hipokryzję. Zgarnął setki tysięcy funtów z absurdalnych subwencji, które tak często krytykuje" - stwierdziła.

Z kolei zastępca lidera Partii Pracy, Tom Watson, oznajmił: "Jestem pewien, że Dominic Cummings był tym pierwszym, który zgodził się na hasło, że pieniądze wysyłane do Unii, można by lepiej wydać na NHS".

  Komentarze
  • Leon
   15 sierpnia 2019, 12:17

   Widzimy jacy politycy zasiadaja w Brytyjskim Parlamencie kretacze i zlodzieje !!!

  • Tak się spytam:
   15 sierpnia 2019, 12:18

   Co za gęba!
   Czy on gra w filmach grozy?

  • Kama
   15 sierpnia 2019, 12:21

   Co w tym dziwnego? Kazdy angolek to hipokryta. W twarz sie usmiechaja fajne ziomki a reka ktorej nie widac dołek pod toba kopie. Trzeba wyjezdzac (opuscic ten tonacy statek).

  • AA
   15 sierpnia 2019, 12:50

   Boris wzial na farme 300 tys z UNI powini rozlczyc ich za wszystko SODOMA GOMORA

  • Kawa
   15 sierpnia 2019, 14:03

   Kretacz i klamca powinien oddac co zagrabil skoro krytykowal dotacje

  • Olo
   15 sierpnia 2019, 16:08

   A moze tak zaczniemy opisywac Polskich naciagaczy W PL lub UK , £ 230 Tysiecy to tylko 3 kombajny lub 4 traktory a wy z tego robicie afere przez 20 lat dostal tyle co nic £11500 rocznie kasa godna Propagandy I wspanialych komentarzy

  • Przemko
   15 sierpnia 2019, 17:42

   gdzie tu hipokryzja? jeśli już - to raczej głupota - bo sam się odcina od kasy, czyli urywa kurze złote jaja (jak mawiał klasyk).

  • Kriis
   15 sierpnia 2019, 20:19

   A ja mu robilem dom na highbury 13 miesiecy wszystko za gotowe zwby nieplacic podstkow

  • Gringo
   16 sierpnia 2019, 07:04

   Hipokryci! Nigel Farage też ma ciepła posadkę w Brukseli za niemałe pieniądze i będzie już dostawał do końca życia to i lewiznę za brexitem może sobie przygarnąć

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości