Menu

Izba Gmin zdecydowała: Nowe wybory odbędą się 12 grudnia

Izba Gmin zdecydowała: Nowe wybory odbędą się 12 grudnia
Boris Johnson w końcu dopiął swego. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wreszcie ma szansę na wyjście z wielomiesięcznego pata wokół Brexitu. Brytyjscy posłowie zdecydowali wczoraj wieczorem, że przedterminowe wybory do Izby Gmin odbędą się w czwartek, 12 grudnia br.
Reklama

Zgłoszony przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów poparło 438 posłów, przeciwnych było zaledwie 20. Formalnie ustawa zostanie skierowana teraz do Izby Lordów, ale wieczorne głosowanie w praktyce przesądza o dacie wyborów. 

Johnsonowi, który stoi na czele rządu mniejszościowego, wreszcie udało się uzyskać zgodę posłów na nowe wybory. Wcześniej trzykrotnie - po raz ostatni w poniedziałek wieczorem - zgłaszał wniosek o skrócenie kadencji, ale ani razu poparcie dla tego wniosku nie zbliżyło się nawet do wymaganej większości dwóch trzecich.

Tym razem brytyjski premier zastosował inną metodę - rząd zgłosił projekt ustawy o przeprowadzeniu wyborów, co wymagało zwykłej większości, choć niosło za sobą także ryzyko, że posłowie opozycji zgłoszą poprawki do ustawy zasadniczo zmieniające treść.

Tak się faktycznie stało, bo Partia Pracy i Szkocka Partia Narodowa (SNP) chciały rozszerzyć czynne prawo wyborcze na 16- i 17-latków oraz przyznać je obywatelom Unii Europejskiej, którzy mają w Wielkiej Brytanii status osoby osiedlonej. To mogłoby w istotny sposób wpłynąć na wynik, bo obie te grupy w większości zagłosowałyby na opozycję, a nie na Partię Konserwatywną.

Obecne sondaże wskazują, że Partia Konserwatywna powinna wygrać wybory - gdyby było inaczej Johnson nie dążyłby do ich przeprowadzenia.

Trzeba jednak pamiętać o dwóch sprawach. Przed rozpisanymi przez jego poprzedniczkę Theresę May przedterminowymi wyborami z czerwca 2017 r. konserwatyści mieli nawet większą przewagę nad laburzystami, lecz wskutek fatalnej kampanii ją roztrwonili i ówczesna premier, zamiast zwiększyć stan posiadania w Izbie Gmin, musiała kierować rządem mniejszościowym.

Czy niepewna pogoda zniechęci do głosowania starszych wyborców? (Fot. Getty Images)

Nie wiadomo też, w jakim stopniu grudniowy termin wyborów wpłynie na wyniki, a czynników potencjalnego wpływu jest kilka - wcześnie zapadający zmrok i niepewna pogoda może zniechęcić do głosowania starszych wyborców, którzy częściej popierają konserwatystów. Z kolei na trudne warunki atmosferyczne najbardziej narażone są górzyste obszary Szkocji, czyli bastion SNP.

Mimo wszystko, Johnson liczy, że wybory dadzą mu bezwzględną większość w Izbie Gmin, a w konsekwencji możliwość skutecznego rządzenia.

To także mogłoby przełamać trwający od wielu miesięcy pat wokół Brexitu, bo w obecnej podzielonej Izbie Gmin nie udało się uzyskać poparcia dla żadnego wyjścia z sytuacji. Jeśli konserwatyści faktycznie będą mieli większość, przyjęcie uzgodnionego 17 października br. porozumienia z UE będzie znacznie łatwiejsze.

Mając na uwadze kampanię wyborczą, Johnson jeszcze przed wczorajszym ostatecznym głosowaniem wykonał gest, który ma wzmocnić partię - do klubu parlamentarnego konserwatystów przyjęto z powrotem 10 spośród 21 posłów wyrzuconych z niego na początku września za poparcie ustawy uniemożliwiającej wyjście z UE bez umowy.

Czytaj więcej:

UE zgodziła się na przedłużenie Brexitu do końca stycznia 2020 r.

Wstrzymano produkcję monet wybitych z okazji Brexitu

Izba Gmin odrzuciła wniosek o przedterminowe wybory

Johnson formalnie zgadza się na przesunięcie Brexitu

Partia Pracy: "Jesteśmy gotowi na wcześniejsze wybory"

  Komentarze
  • Konrad
   30 października 2019, 09:30

   Hahaha no to Borys aut , partia turystów to najgorsza partia .

  • T1000
   30 października 2019, 09:33

   Po wyborach Rząd zmieni zdanie o Brexicie i nie będzie już brało udział w rozmowach z Uniia. Stwierdzi że stary Rząd popełnił błąd.

  • Kasia
   30 października 2019, 10:15

   tylko w UK pogoda moze zniechecic kogos do decydowania o przyszlosci wlasnego kraju. Dup.e. do auta i przyjechac jasnie panstwo.
   Nikt kogo znam nie zaglosuje na torysow, skad Borys wie ze wygra??

  • Krono
   30 października 2019, 11:44

   Anglicy zaglosuja na Torysow.I ja tez, oby wygrali i wreszcie zrobili porzadek z wiecznymi narzekaczami na wszystko.Nie pasuje tutaj -droga wolna caly swiat stoi otworem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości