Menu

Izba Gmin zablokowała "twardy Brexit" i przedterminowe wybory

Izba Gmin zablokowała "twardy Brexit" i przedterminowe wybory
Johnson stał się pierwszym premierem w historii, który przegrał trzy pierwsze głosowania za swojej kadencji z rzędu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin poparła wczoraj projekt ustawy otwierającej drogę do zablokowania bezumownego Brexitu i opóźnienia wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r. Boris Johnson ponownie zagroził przyspieszonymi wyborami 15 października, ale wniosek w tej sprawie błyskawicznie upadł.
Reklama

Za ustawą nakładającą na szefa rządu obowiązek szukania odroczenia Brexitu było 327 posłów, a przeciwko 299 z nich (różnica 28 głosów). To konsekwencja zjednoczenia sił opozycji i rozłamu w rządzącej Partii Konserwatywnej, której 22 posłów zagłosowało z przeciwnikami Johnsona (21 z nich zostało we wtorek usuniętych z tego powodu z klubu parlamentarnego).

Ustawa trafi teraz do Izby Lordów, której członkowie będą mieli możliwość jej przyjęcia, zgłoszenia swoich poprawek lub podjęcia prób opóźnienia jej procedowania przed zaplanowanym na przyszły tydzień zawieszeniem obrad parlamentu.

Wczoraj brytyjska Izba Gmin odrzuciła też rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, sprzeciwiając się propozycji zgłoszonej przez premiera Borisa Johnsona. Za jej przyjęciem głosowało 298 posłów, znacznie poniżej wymaganego progu 434 głosów.

Widmo Brexitu oddala się. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z ustawą o kadencyjności parlamentu (ang. Fixed-Term Parliament Act), rozwiązanie Izby Gmin jest możliwe jedynie w ściśle określonych przypadkach, m.in. przy upadku rządu i niezdolności powołania nowego premiera lub przy poparciu dwóch trzecich ogółu posłów.

Reagując na wynik głosowania Johnson kpił, że szef Partii Pracy Jeremy Corbyn "stał się pierwszym liderem opozycji w demokratycznej historii naszego kraju, który odrzucił zaproszenie do zorganizowania wyborów". "Mogę tylko spekulować co do powodów takiego wahania. Obawiam się, że oczywistym wnioskiem byłoby to, że nie uważa, iż ma szansę zwyciężyć w tych wyborach" - oświadczył.

Brytyjskie media zaznaczyły, że Johnson stał się w efekcie pierwszym premierem w historii, który przegrał trzy pierwsze głosowania za swojej kadencji z rzędu.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października br.

  Komentarze
  • Gdzie jest LesiuFerenc?!
   5 września 2019, 09:40

   Lesiuniuu! Nasz drogi znawco UK. Powiedz nam, nasz Ty fachowcu. Jak Twoje przepowiednie i przecieki, bo na pewno takie masz- prosto z parlamentu. Tyle razy Lesiu pisałeś, że będzie hard brexit. I co? Obudziłeś się zmoczony? 😊

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.07.2020
  GBP 4.904 złEUR 4.447 złUSD 3.959 złCHF 4.180 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości