Menu

Irlandzki rząd daje zielone światło drapaczom chmur

Irlandzki rząd daje zielone światło drapaczom chmur
Czy Dublin bedzie niedługo miastem drapaczy chmur?... (Fot. Getty Images)
Już niebawem w Dublinie mogą zacząć się pojawiać mieszkalne drapacze chmur. Rząd rozpoczął prace nad nowymi wytycznymi dla planistów miejskich znoszącymi dotychczasowe limity wysokości budynków.
Reklama

"Miasta muszą się rozrastać zarówno wzwyż, jak i wszerz. Każde nowoczesne miasto rośnie w górę. Musimy umożliwić większej liczbie ludzi mieszkanie bliżej centrum. Właśnie dlatego podjęliśmy się tych zmian" - tłumaczy minister mieszkalnictwa Eoghan Murphy.

Przygotowania do zmiany przepisów budowlanych zostały wpisane do tegorocznej publikacji Project Ireland 2040 oraz National Planning Framework.

"Naszym celem jest zapewnienie lepszych i bardziej kompaktowych form przyszłego budownictwa. Skorzysta na tym nasza gospodarka, środowisko, ale przede wszystkim mieszkańcy" - informuje szef departmantu.

Irlandzki rząd chce odejść od tradycyjnego modelu irlandzkich miast, w których dominowała ekspansja niskiej zabudowy, powodująca coraz dłuższe dojazdy, korki i peryferia puste za dnia, a centra w nocy.

"To kompletnie nie odpowiada potrzebom nowoczesnego społeczeństwa. Musimy stworzyć bardziej zróżnicowane, dynamiczne i użyteczne miasta i miasteczka, ostrożnie wprowadzając wysokie budownictwo. Jeśli chcemy rozwiązać nasze problemy, miasta muszą się rozwijać wertykalnie, a nie tylko horyzontalnie. Nie można dłużej kontynuować rzadkiej zabudowy wokół miast, ponieważ generuje ona większe koszty utrzymania infrastruktury, transport i nieodwracalne niszczenie terenów zielonych. Dłuższe dojazdy generują także więcej zanieczyszczeń do atmosfery, nie mówiąc już o stratach czasu" - podsumowuje minister Murphy.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama