Menu

Irlandia: W Dzień św. Patryka apel o solidarność w walce z koronawirusem

Irlandia: W Dzień św. Patryka apel o solidarność w walce z koronawirusem
Dzień św. Patryka w Irlandii był wyjątkowo smutny w tym roku. (Fot. Getty Images)
Rząd Irlandii w pewnym momencie zaleci osobom starszym i cierpiącym na długotrwałe choroby, aby pozostały w domu przez kilka tygodni i próbowały ratować życie przed koronawirusem - zapowiedział p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar.
Reklama

Wczoraj przypadało narodowe święto Irlandii - Dzień św. Patryka, jednak wszystkie obchody, w tym tradycyjne parady na ulicach irlandzkich miast, zostały odwołane z powodu epidemii. W wygłoszonym orędziu telewizyjnym Varadkar wezwał do wytrwałego działania w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa i powiedział, że w czasie narodowego poświęcenia potrzebna jest solidarność.

W Irlandii potwierdzono jak dotąd 292 przypadki, z czego dwa śmiertelne, ale według Varadkara, do końca miesiąca liczba zakażeń wzrośnie do co najmniej 15 tys.

"Wielu z was będzie chciało wiedzieć, kiedy to się skończy. Prawda jest taka, że po prostu jeszcze nie wiemy. To może trwać miesiącami do lata, więc musimy być rozsądni w podejściu, które przyjmujemy. Wiem, że to powoduje ogromny stres dla was i waszych rodzin" - przekazał.

Irlandia zamknęła szkoły, uniwersytety, bary i placówki opieki nad dziećmi, a główną elementem nowo ogłoszonych we wtorek działań jest pozostanie starszych ludzi w domach. Varadkar zapewnił ich, że tworzone są systemy, które mają zapewnić im dostawy jedzenia i innych produktów.

Dodał też, że straty dla gospodarki, przed wybuchem epidemii najszybciej rozwijającej się w Unii Europejskiej, będą znaczące i długotrwałe, rachunek będzie ogromny, a jego zapłacenie może zająć lata.

Varadkar zapowiedział, że w razie potrzeby rząd przeznaczy więcej niż obiecany już pakiet 3 miliardów euro na pomoc służbie zdrowia, opiece społecznej i przedsiębiorstwom i zapewnił, że państwo ma wysoką wiarygodność kredytową, dzięki czemu będzie mogło pożyczać pieniądze na rynku.

Czytaj więcej:

Irlandia w trybie pilnym zamyka szkoły i ogranicza zgromadzenia

Irlandia zamyka wszystkie puby i bary

Irlandia spodziewa się 15 tys. zakażeń do końca miesiąca

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama