Menu

Irlandia: Rząd jeszcze bardziej ogranicza możliwość wychodzenia z domów

Irlandia: Rząd jeszcze bardziej ogranicza możliwość wychodzenia z domów
Tak wyglądały główne ulice Dublina w środę... (Fot. Getty Images)
Wczoraj wieczorem rząd Irlandii jeszcze bardziej ograniczył możliwość wychodzenia z domów i przemieszczania się, aby w ten sposób spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Reklama

"Apeluję do każdego mężczyzny, kobiety i dziecka, by dokonali tych poświęceń w imię wzajemnej miłości. Pokażcie, że troszczycie się o wasze rodzinę i przyjaciół: zostańcie w domu" - zaapelował p.o. premiera Leo Varadkar. "Myślę, że niewiele więcej można zrobić, jeśli chodzi o dalsze ograniczenia" - dodał.

Varadkar poinformował, że od północy do 12 kwietnia włącznie zaczyna obowiązywać zakaz wychodzenia z domów, z wyjątkiem ściśle określonych przypadków - niezbędnych zakupów, wizyt lekarskich, niezbędnych wizyt rodzinnych, indywidualnych ćwiczeń fizycznych lub niezbędnej pracy, która nie może być wykonywana z domu.

Prawie wszystkie sklepy zostaną zamknięte, wszystkie zgromadzenia zarówno publiczne, jak i prywatne poza członkami jednego gospodarstwa domowego zostają zabronione, a osoby powyżej 70. roku życia lub cierpiące na choroby przewlekłe będą miały obowiązek całkowitego przebywania w swoich domach.

Varadkar od kilku dni prosi Irlandczyków, by zostali w domach. (Fot. Getty Images)

Nowe restrykcje przewidują także, że z transportu publicznego korzystać mogą tylko osoby wykonujące kluczowe zawody, zaś pozostałe osoby nie mogą się oddalać o więcej niż 2 km od domu. Niemal zupełnie ograniczone zostają wizyty w szpitalach i więzieniach.

Trzy dni wcześniej Varadkar ogłosił już bardzo daleko idące ograniczenia, choć pozostawił wówczas możliwość utrzymania pracy przez zakłady przemysłowe, o ile będzie w nich zachowywany odpowiedni dystans między pracownikami, a także m.in. zgromadzeń nie większych niż cztery osoby i korzystania z transportu publicznego.

Od początku epidemii w Irlandii z powodu koronawirusa zmarły 22 osoby - w tym aż 10 w czwartek - zaś liczba zakażeń wzrosła wczoraj o rekordowe 302 przypadki, w efekcie czego wynosi obecnie 2 121. Varadkar poinformował, że jedną z trzech zmarłych wczoraj osób jest pracownik służby zdrowia. Wcześniej wyraził o obawę, że jeśli liczba zachorowań będzie przyrastać w takim tempie jak obecnie, za kilka dni w Irlandii może zabraknąć łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Czytaj więcej:

W Irlandii największy dobowy wzrost zakażeń

Już ponad 1 500 zakażeń w Irlandii

Epidemia "wywoła w Irlandii recesję i duży wzrost bezrobocia"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.05.2020
  GBP 5.030 złEUR 4.480 złUSD 4.088 złCHF 4.223 zł

  Sport


  Sport

  Reklama