Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Po 4,5 miesiącach przerwy znów otwarto sklepy

Irlandia: Po 4,5 miesiącach przerwy znów otwarto sklepy
Irlandczycy mogą się wreszcie wybrać na większe zakupy... (Fot. Getty Images)
Po trwającej ponad 4,5 miesiąca przerwie w Irlandii otwarte zostały dzisiaj sklepy sprzedające towary inne niż pierwszej potrzeby. To kolejny etap łagodzenia restrykcji koronawirusowych w tym kraju.
Reklama
Reklama

Sklepy i punkty usługowe - poza tymi, które oferują niezbędne towary i usługi - zamknięte zostały 31 grudnia zeszłego roku. Dopiero przed tygodniem, w ramach najszerszego dotychczas poluzowania restrykcji, sklepy mogły wznowić działalność w systemie "kliknij i odbierz", a punkty usługowe - zacząć przyjmować klientów na umówione wcześniej wizyty.

Jak oświadczyła dzisiaj organizacja branżowa handlu detalicznego Retail Ireland, sprzedawcy mają nadzieję na znaczny wzrost handlu w lecie i oczekuje się, że ze względu na stłumiony przez ostatnie miesiące popyt, sprzedaż będzie w następnym miesiącu o 40 proc. wyższa niż w okresie przed pandemią. Opierając się na doświadczeniach z ubiegłego roku, szacuje ona, że w ciągu najbliższego miesiąca konsumenci wydadzą w sklepach ponad 3 miliardy euro, czyli o 800 mln euro więcej niż w tym samym okresie przed pandemią.

Jednak pomimo bardzo optymistycznych oczekiwań w związku z ponownym otwarciem sklepów, organizacja wskazała, że sektor nadal jest zaniepokojony długoterminowymi perspektywami i rząd musi kontynuować wsparcie dla zagrożonych przedsiębiorstw.

W Irlandii od początku kwietnia średnia dobowa liczba wykrywanych zakażeń z siedmiu kolejnych dni utrzymuje się na poziomie nieco powyżej 400, a łączna liczba zgonów w ostatnim tygodniu, do piątku włącznie - 24 - była najniższą od połowy października. W szczytowym momencie, na początku stycznia, średnia dobowa liczba zakażeń z siedmiu kolejnych dni przekraczała 6 000, a w najgorszym tygodniu na przełomie stycznia i lutego, zmarło 409 osób. Od początku pandemii w Irlandii wykryto 255,6 tys. infekcji, z powodu których zmarło 4 941 osób.

Czytaj więcej:

Irlandia wyprzedziła Wielką Brytanię w rankingu najsilniejszych paszportów

Irlandia: Największe w tym roku poluzowanie restrykcji przeciwepidemicznych

Irlandia: Publiczna służba zdrowia padła ofiarą cyberataku

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama