Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia Płn.: Policja ostrzega przed atakami terrorystycznymi w Wielkanoc

Irlandia Płn.: Policja ostrzega przed atakami terrorystycznymi w Wielkanoc
W Irlandii Północnej poziom zagrożenia terrorystycznego został podniesiony ze "znaczącego" na "poważny". (Fot. Charles McQuillan/Getty Images)
Północnoirlandzka policja (PSNI) ostrzegła dzisiaj, że ma silne, wiarygodne informacje wywiadowcze o planowanych atakach terrorystycznych na jej funkcjonariuszy, do których miałoby dojść w okresie wielkanocnym, szczególnie w poniedziałek.
Reklama
Reklama

W poniedziałek przypada 25. rocznica zawarcia porozumienia wielkopiątkowego, będącego podstawą procesu pokojowego w Irlandii Północnej i z tej okazji następnego dnia do Belfastu mają przyjechać obecny prezydent USA Joe Biden oraz były prezydent Bill Clinton, który sprawował ten urząd, gdy podpisano porozumienie.

Komisarz PSNI Simon Byrne poinformował, że w związku ze zwiększonym zagrożeniem część z funkcjonariuszy będzie miała wydłużone zmiany, a inni zostaną przeniesieni do zadań bezpośrednio w terenie. Jego drugi zastępca Bobby Singleton przekazał z kolei, że PSNI dysponuje mocnymi informacjami wywiadowczymi na temat przygotowywanych ataków na jej funkcjonariuszy ze strony republikańskich grup paramilitarnych, do których miałoby dojść w poniedziałek w Derry/Londonderry.

Na poniedziałek, w drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej, planowana jest parada upamiętniająca powstanie wielkanocne z 1916 r. przeciwko brytyjskiemu panowaniu w Irlandii.

Na początku zeszłego tygodnia w Irlandii Północnej podniesiony został poziom zagrożenia terrorystycznego ze "znaczącego" na "poważny", czyli z trzeciego na czwarty w pięciostopniowej skali. Oznacza to, że atak terrorystyczny jest wysoce prawdopodobny.

W lutym w Omagh doszło do próby zabójstwa znanego detektywa policyjnego Johna Caldwella, który został kilkakrotnie postrzelony i od tego czasu przebywa w szpitalu w stanie krytycznym. Do ataku przyznała się Nowa IRA, niewielkie ugrupowanie republikańskie sprzeciwiające się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej. 

Czytaj więcej:

Policjant postrzelony w Irlandii Północnej. Trwają poszukiwania zamaskowanych sprawców

UK i UE porozumiały się w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim

Raport: Republika Irlandii przychylniejsza imigrantom niż Irlandia Północna

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Północnej podniesiony do "poważnego"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama