Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw Covid-19

Irlandia: Dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw Covid-19
Szczepienia ok. 250 tys. dzieci mogłyby rozpocząć się już w przyszłym tygodniu. (Fot. Getty Images)
Irlandia rozszerzy szczepienia przeciw Covid-19 na dzieci w wieku 12-15 lat - poinformował wczoraj minister zdrowia tego kraju Stephen Donnelly. Mogą się one zacząć już w przyszłym tygodniu.
Reklama
Reklama

"Wczoraj ogłosiłem, że portal rejestracji na szczepienia został otwarty dla wszystkich osób w wieku 16 i 17 lat, a dzisiejsza informacja jest ważnym krokiem ku temu, by tę samą ochronę zapewnić naszej młodszej populacji. W najbliższych dniach udostępnimy jasne informacje dla rodziców i wkrótce ogłosimy, kiedy będzie można rozpocząć rejestrację" - oświadczył Donnelly.

Jak podała publiczna stacja RTE, oczekuje się, że szczepienia ok. 250 tys. dzieci w wieku od 12 do 15 lat mogłyby rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, tak aby można je było zakończyć przed początkiem nowego roku szkolnego.

Przed rozpoczęciem szczepień konieczne są jednak zmiany w portalu internetowym, przez które prowadzone są zapisy, aby umożliwić wyrażenie zgody przez rodziców, a także w samych punktach szczepień, bo osobom poniżej 16. roku życia będą musieli towarzyszyć rodzice.

Do stosowania u dzieci powyżej 12. roku życia dopuszczone przez Europejską Agencję Leków (EMA) są dwie szczepionki - firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

RTE podała również, że rząd Irlandii bada możliwość łącznego podawania od września szczepionek przeciwko grypie oraz szczepionki przypominającej przeciwko Covid-19 pensjonariuszom domów opieki, osobom powyżej 80. roku życia, pracownikom służby zdrowia i osobom, które cierpią na schorzenia zwiększające ryzyko związane z Covid-19.

Choć Irlandia zaczęła szczepienia przeciw Covid-19 jako jedno z ostatnich państw Unii Europejskiej, obecnie jest w ścisłej czołówce pod względem poziomu zaszczepienia. Przynajmniej pierwszą dawkę dostało ok. 84 proc. dorosłej populacji, a obie - ok. 70 proc.

W Irlandii od 12 dni dobowe bilanse wykrywanych zakażeń oscylują między 1 000 a 1 400, czyli są na poziomach, na których ostatnio były na przełomie stycznia i lutego. To jednak wciąż znacznie poniżej rekordów zanotowanych na początku stycznia, gdy bilanse przekraczały 6 000. Natomiast liczby zgonów zwykle nie przekraczają 10 w tygodniu. Od początku epidemii w Irlandii wykryto 295,4 tys. zakażeń, z powodu których zmarło 5 026 osób.

Czytaj więcej:

Izrael zaczął szczepić nastolatków. Zgodę muszą wydać rodzice

Eksperci irlandzcy: Bez zaszczepienia nastolatków nie uda się zatrzymać transmisji koronawirusa

Wielka Brytania rezygnuje z masowych szczepień dzieci

Badania w UK: Szybkie testy w szkołach skuteczną alternatywą dla kwarantanny

Szczepienia dzieci Moderną? EMA wyraziła zgodę

  Komentarze
  • Hu7
   28 lipca, 10:22

   Tu nie chodzi o "smiertelnego" wirusa i ochrobe przeciwko temu. Kazda ampulka z preparatem na srovid ma numer seryjny. Prosze zapoznac sie ze znakowaniem pojazdow, poszczegolnych czesci, metoda micro dot( takie kropelki w ktorych sa micro platki, na ktorych umieszcza sie numer seryjny widoczny tylko pod mikroskopem) i zadsc sobie pytanie czy mozna taki numer seryjny zamontowac w preparacie na srovid... . Oczywiscie, wiadomosc z drugiej reki :D

  • Wara od dzieci
   28 lipca, 12:41

   Lapy precz od dzieci ....dlaczego niedawno ogloszono ze cala sluzba zdrowia musi sie szczepic ????? Bo Maja info z pierwszej reki i unikaja tego srodka na c19 tylko szara masa typu kucharki I sprzataczki w szpitalach poszczepione a reszta nie chce

  • Ron
   5 sierpnia, 20:48

   Rada Europy nakazuje 47 państwom, ( w tym UE jako orgsnizacjii) zakaz obowiązku szczepień i nie zezwala na dyskryminację osób niezaszczepionych jak i w podróży służbowej i za granicą REZOLUCJA 2361/2021 z 17 Czerwca 2021..... POSZUKAJCIE, POCZYTAJCIE

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama